Pro domácnosti regulované složky cen vzrostou méně než o inflaci a v celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Důvodem zdražování však zůstává úřadem neregulovaná složka ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze.
Elektroenergetika
Regulovaná složka ceny elektřiny v případě domácností příští rok vzroste v průměru o 3,7 %. Změna u konkrétního zákazníka se bude odvíjet od distribučního území a povahy odběru. Na území ČEZ Distribuce dosahuje nárůst 3,6 %, u EG.D 3,9 % a u PREdistribuce 3,3 %.
Do regulovaných cen se nyní negativně promítají rostoucí náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Rostou také náklady na nezbytné investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů.
„Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva