Ekonomika.cz: Metanolová aféra - někteří lidé možná zemřeli či oslepli zbytečně

21.10.2013 16:29

Během loňské metanolové aféry byl v Česku k dispozici moderní scanner, který umí během jediné sekundy zjistit, zda je v uzavřené lahvi nějaká nebezpečná látka. K jeho nasazení v praxi však nikdy nedošlo, někteří lidé tak zřejmě zemřeli a oslepli zbytečně.

Ekonomika.cz: Metanolová aféra - někteří lidé možná zemřeli či oslepli zbytečně
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

Vyplývá to z rozhovoru portálu Ekonomika.cz s Tomášem Metzem, šéfem firmy HSF, která špičkový přístroj pro detekci kapalin v uzavřených obalech tuzemským úřadům po vypuknutí aféry nabízela. „Snažili jsme se poskytnout nejmodernější detekční technologii prostřednictvím resortu zdravotnictví, které tehdy vedl ministr Leoš Heger. První reakce byly příznivé a pan ministr obratem zařídil spolupráci se Státním zdravotním ústavem,“ uvedl Metz.

Detekční přístroj EMILI 2, který je primárně určen pro kontroly na letištích, však bylo třeba uzpůsobit a kalibrovat podle skutečných vzorků lahví s podezřelým obsahem. „Tyto vzorky byly v dostatečném množství k dispozici pouze u Policie ČR, která je v rámci vyšetřování zabavovala," konstatoval Metz.

Podle Tomáše Metze však policie nijak nespolupracovala. Společnost HSF prý celkem třikrát vyzvala tehdejšího ministra vnitra Jana Kubiceho, aby stát poskytl vzorky ze zabaveného alkoholu. „Nevedla (opakovaná výzva – pozn. aut.) k ničemu. Prostě nás k tomu nepustili,“ vzpomíná Metz s ročním odstupem na začátek metanolové aféry.

Jak uvedl Metz v rozhovoru, Státní zdravotní ústav měl ve svých laboratořích zajistit nezávislé a zabezpečené prostředí, aby nedošlo k zneužití vzorků ani ke zkreslení výsledků měření a kalibrace. Firma ale měla možnost otestovat pár vzorků jen díky hasičům v laboratoři Hasičského záchranného sboru (HZS). „Možnosti hasičů však - přes velkou snahu - byly velmi omezené. Bohužel,“ prohlásil Metz pro Ekonomiku.cz.

V laboratoři HZS, kam z Anglie přicestoval také „otec“ detektoru kapalin v uzavřených obalech, pan profesor Klein, se však potvrdilo, že zařízení umí metanol spolehlivě detekovat. Pro kalibraci přístroje ale byla podle Metze potřeba větší variabilita vzorků.

Společnost HSF později nabídla a předvedla také mobilní verzi detektoru Generálnímu ředitelství cel. „Nepomohla ani policie, ani celníci. Jednání zamrzávala, chyběla skutečná vůle posunout záležitost dopředu, nic pozitivního se nedělo. Jen obětí metanolu přibývalo,“ zrekapituloval Metz loňská jednání a dodal: „Nechci nikomu sahat do svědomí. Možná ale někteří lidé oslepli či umřeli zbytečně.“

Celý rozhovor s šéfem společnosti HSF Tomášem Metzem si můžete přečíst na portálu Ekonomika.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila další podporu obnovitelných zdrojů a jmenování ředitele Vojenského zpravodajství

10:17 Úřad vlády: Vláda schválila další podporu obnovitelných zdrojů a jmenování ředitele Vojenského zpravodajství

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle …