Ekonomika.cz: jak zabránit plýtvání potravinami

7. 2. 2014 13:32

Podle OSN skončí každoročně v popelnicích nebo je jinak znehodnoceno až 1,3 miliardy tun potravin. To odpovídá třetině všech vyrobených potravin v hodnotě bilionu amerických dolarů. Ve svém seriálu o potravinách to připomíná portál Ekonomika.cz.

Ekonomika.cz: jak zabránit plýtvání potravinami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

V poslední době se o tento palčivý problém začala zajímat také řada neziskových organizací i státních a mezinárodních institucí. V New Yorku byl s úspěchem představen program Food Waste Challenge, kde místo vyhození na skládky bylo 2500 tun neprodejného jídla ze 100 místních restaurací věnováno potřebným.

V Praze vzbudila velký zájem akce Hostina pro tisíc konaná v září 2013 na Václavském náměstí, kde se vařilo ze surovin, které by obchody musely vyhodit, ačkoli jsou zdravotně nezávadné, jen s kosmetickými vadami. Ještě o krok dál šla potravinová sbírka, během které Češi ve prospěch potravinových bank a neziskových organizací vybrali 66 tun potravin. Jakkoli dílčí tyto snahy byly, nelze jim upřít, že upozornily na problém dlouho v naší společnosti přehlížený, píše Ekonomika.cz.

Nadbytečné potraviny, které nedokáží obchody prodat, mohou končit i v potravinových bankách. V České republice se však tato charita šeredně nevyplácí. Platí zde totiž povinnost odvést při darování potravin daň z přidané hodnoty, která činí v současné době 15 %. Těžko tak obchodům vyčítat, že ve snaze maximalizovat svůj zisk raději přebytky zdarma vyhazují a vyhýbají se draze zaplacenému altruismu. Obchody navíc musejí uzavřít darovací smlouvu obsahující všechny položky, což znamená nejen výraznou finanční, ale také administrativní zátěž.

Jak přesto zabránit plýtvání? Odpověď na tuto otázku přináší portál Ekonomika.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní tiskárna cenin: Ministryně financí byla u spuštění nového tiskového stroje

22:19 Státní tiskárna cenin: Ministryně financí byla u spuštění nového tiskového stroje

V závěru října Státní tiskárnu cenin poctila svou návštěvou ministryně financí JUDr. Alena Schillero…