Češi zůstávají stále velkými fanoušky tzv. technické turistiky. Svědčí o tom statistiky návštěvnosti elektráren a Infocenter Skupiny ČEZ v roce 2014, kdy do energetických lokalit po celé České republice dorazilo více než 185 tisíc lidí. Letos navíc přidá další desítky tisíc návštěvníků i dukovanské Infocentrum, které bylo po většinu loňského roku uzavřeno z důvodu kompletní modernizace.
Největším lákadlem je tradičně jeden z „divů“ České republiky – přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, kterou si loni nenechalo ujít 83 346 turistů. S ohledem na umístění v ChKO je exkurze rozdělena na dvě části – prohlídku informačního centra, dolní nádrže a samotné elektrárny v nitru skalního masivu, a návštěvu horní nádrže s výhledem na Jeseníky. K horní nádrži dopraví turistu 6sedačková lanovka, poté může použít ekologický mikrobus, nebo se vydat pěšky, na in-line bruslích nebo na běžkách.
Trvalý zájem je o obě jaderné elektrárny, každá z nich však rok 2014 prožila zcela odlišně. Pod temelínské věže dorazilo rekordních 38 057 návštěvníků a elektrárna se tím přízní veřejnosti zařadila po bok takových regionálních magnetů jako např. zámek Kratochvíle. Temelín letos láká jak na filmové novinky, tak i bezplatné připojení k internetu. Infocentrum v Dukovanech, kterým od roku 1994 prošlo přes půl milionu návštěvníků, bylo po většinu roku mimo provoz, aby se letos díky velkorysé modernizaci vrátilo v plné síle zpět. Rekonstruované prostory budou ještě více interaktivní a na objednání poskytnou exkurze na míru všem skupinám návštěvníků. Samotná elektrárna nabízí díky virtuální prohlídce pohled na nejnovější modernizační prvky, které mají zajistit, aby dukovanská elektrárna mohla nadále spolehlivě a bezpečně vyrábět elektřinu i po roce 2015.
V hitparádě návštěvnosti se objevují i další skvosty architektury a industriálního stavitelství. Svou pozici z minulých let drží královéhradecké Infocentrum zaměřené na obnovitelné zdroje energie (14 159 návštěvníků), které je umístěno v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák. Poutavou formou představuje principy a možnosti energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce, biomasy, atd.
Proud turistů neochabuje ani ve vodní elektrárně na jihočeském moři – Lipně (9 131 návštěvníků). Po největší modernizaci za její 55leté fungování ročně vyrobí o 4 miliony kWh elektřiny více, a pokryje tak spotřebu další více než tisícovky jihočeských domácností. Vysokou návštěvnost si udržují také přečerpávací vodní elektrárna Dalešice (5330 lidí), šumavské perly Vydra a Čeňkova pila (5100) a středočeské vodní elektrárny Štěchovice (3509) a Orlík (2515).
Mezi uhelnými elektrárnami lidé nejčastěji preferovali Tušimice II (2 795 lidí), které mezi roky 2007 a 2012 prošly grandiózní komplexní obnovou. Účinnost elektrárny se zvýšila o 6 %, čímž dochází k 14% úspoře paliva na vyrobenou MWh. Budoucí provoz elektrárny je zajištěn plně v souladu se současnými evropskými standardy přibližně do roku 2035.
Nejoblíbenější pro návštěvy elektráren Skupiny ČEZ zůstávají letní měsíce, sezóna začíná v květnu a červnu školními výlety a díky turistům a rodinným výletům plynule pokračuje až do září. Další nápor zažívají elektrárny při listopadovém Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR. Přístupné jsou však celoročně! Podobně jako zkompletované virtuální prohlídky 12 energetických provozů Skupiny ČEZ po celé České republice. http://virtualniprohlidky.cez.cz/
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: ČEZ