Elektrokola jsou hitem nejen pro turisty, v Beskydech ulehčují pečovatelkám cesty za seniory

18.10.2020 18:23

Pečovatelky z terénní služby beskydských poboček Charity ČR, které starým či nemocným lidem pomáhají s úklidem, hygienou, nákupy nebo vyzvedáváním léků, mají nového pomocníka: kolo na elektrický pohon.

Elektrokola jsou hitem nejen pro turisty, v Beskydech ulehčují pečovatelkám cesty za seniory
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

Díky němu jsou v kopcích kolem Jablunkova i na rozlehlém Třinecku rychlejší, nemusí řešit přeplněná parkoviště a zůstane jim více sil na péči o klienty. „Je to velká a pozitivní změna, která našim pečovatelkám opravdu výrazně zjednodušila život,“ řekla ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová. Díky příspěvku Nadace ČEZ získaly kola oblastní charity v Jablunkově a Třinci.

Pracovníci Charity Jablunkov pomáhají starým a nemocným lidem i v okolních obcích od Horní Lomné až po Písek a Bukovec, kteří žijí často až za vesnicemi v horských kotárech. „Dříve holky hodně jezdily na běžných kolech a chodily pěšky, protože auto jsme využívali jen na rozvoz obědů. Takže elektrokola nám pomohla opravdu hodně. Dříve přijížděly pečovatelky ke klientům vyčerpané a nesoustředěné, teď jsou po jízdě na elektrokole v podstatě zrelaxované, navíc k lidem dorazí rychleji a zvládnout díky tomu zabezpečit pomoc u většího počtu klientů,“ dodala ředitelka Charity Jablunkov Lucie Szotkowská.

Jablunkovská Charita, která získala od Nadace ČEZ dvě elektrokola, pomáhá v rámci terénní pečovatelské služby zhruba 60 klientům, přičemž zhruba v polovině jde o těžké případy, kde pečovatelky zajišťují krmení, přebalování nebo hygienu.

Podobné úkoly zabezpečují také pracovníci třinecké charity, kteří ale mají více klientů přímo ve městě nebo na předměstí Třince. „Naše osobní asistentky elektrokola velmi vítají. Děvčata, která nemají řidičský průkaz a jsou odkázána na městskou dopravu či vlastní kolo, hned po první jízdě na elektrokole zjišťují, že jsou rychlejší a nemusejí vydávat tolik energie, kterou potřebují pro práci u klienta, k němuž zrovna míří,“ upřesnila ředitelka Charity Třinec Monika Byrtusová.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice. Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vláda schválila zřízení Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci

22:54 Ministerstvo obrany: Vláda schválila zřízení Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci

Vláda České republiky schválila záměr ministra obrany Lubomíra Metnara zřídit Agenturu pro mezivládn…