Europoslanci navrhují centralizovaný systém pro azylová řízení a také národní kvóty

18.03.2016 9:10 | Zprávy

Azylový systém v Evropě se dosud nebyl schopný vypořádat s rostoucím počtem migrantů a proto je podle středečního usnesení poslanců výboru pro občanské svobody potřeba radikálně přepracovat takzvaná dublinská pravidla. Poslanci navrhují vytvořit centrální systém pro sběr a přidělování žádostí o azyl. Zahrnoval by kvóty pro každý členský stát EU a odvíjel by se od „hotspotů“, ze kterých by byli uprchlíci distribuováni.

Europoslanci navrhují centralizovaný systém pro azylová řízení a také národní kvóty
Foto: Lucie Sýkorová
Popisek: Malý Syřan

Usnesení výboru navrhuje revidovat nařízení Dublin III, které určuje, jaký členský stát je zodpovědný za zpracování žádosti o azyl. Text zpravodajek Roberty Metsola (EPP, MT) a Kashetu Kyenge (S&D, IT) byl schválen 44 hlasy. Proti hlasovalo 11 poslanců a jeden se zdržel hlasování.

„„Závažnost situace je obrovská. V loňském roce se v našich mořích utopilo 3 771 lidí. Letos už víc než 450 lidí včetně 77 dětí. Jako politici máme povinnost zajistit, že toto nebudou jen bezejmenné statistiky. Jsou to konkrétní lidé se skutečnými životy. Musíme všichni dělat víc a lépe - netečnost není řešením. Je nejvyšší čas ve všech ohledech a to je poselství téhle zprávy,“ řekla poslankyně Metsola.

„Evropa potřebuje ucelený přístupu k migraci založený na principu solidarity mezi státy. Situace si žádá komplexní řízení zakotvené v principu solidarity mezi zeměmi a rovnoměrném rozdělení odpovědnosti. Hodnota života a základních práv musí být středem tohoto procesu,“ dodala poslankyně Kyengeová.

Usnesení odkazuje na fakt, že stávající systém dostatečně nezohledňuje specifický migrační tlak, jemuž čelí členské státy nacházející se na vnějších hranicích Unie. Proto poslanci požadují změny, které by měly zaručit spravedlivé sdílení odpovědnosti, solidaritu a rychlé vyřizování žádostí.

Poslanci přijali usnesení v kontextu stále rostoucího počtu žádostí o mezinárodní ochranu. V roce 2015 jich bylo v EU, Švýcarsku a Norsku podáno 1,4 milionů. Roste také počet lidí snažících se překročit vnější hranice EU a to i nelegálně. V roce 2015 se o to pokusilo 1,83 milionů osob (oproti 282 500 zjištěných nelegálních překročení hranic EU v roce 2014).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Radlická se stala 48. bezbariérovou stanicí pražského metra

7:16 DPP: Radlická se stala 48. bezbariérovou stanicí pražského metra

Od středy 23. července 2025 od zahájení provozu metra Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) otevřel pro…