Evropský parlament vyzval k zásahu proti společnostem vyhýbajícím se daňovým povinnostem

10.06.2016 10:12

Evropský parlament ve svém usnesení, o kterém hlasoval ve středu poměrem hlasů 486 pro, 88 proti a 103 poslanců se zdrželo hlasování, uvítal návrh Evropské komise na směrnici k zamezení anti-daňového systému EU. Poslanci nicméně prosazují přísnější limity odpočtu úroků a efektivní daňové sazby ve výši 15% pro zahraniční příjmy.

Evropský parlament vyzval k zásahu proti společnostem vyhýbajícím se daňovým povinnostem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Směrnice o zamezení daňových úniků reaguje na akční plán OECD, jehož cílem je omezit narušení daňového základu a převod zisků (BEPS). Následně reflektuje doporučení přijatá Parlamentem v listopadu (Zpráva Daně 1) a v prosinci (právní doporučení vypracovaná zpravodajkyní Dodds a zpravodajem Niedermayerem).

Směrnice vychází z principu, že daň by měla být placena v místě, kde vznikly zisky a obsahuje právně závazná opatření s cílem blokovat nejčastěji používané metody, jak se vyhnout odvodu daní. Směrnice dále navrhuje také společnou definici pojmů, kterými jsou například "stálé provozovny", "daňové ráje", "minimální ekonomická podstata", "převodní ceny" a další doposud nejednotné výrazy.

Klauzule o převodu

Poslanci jsou mnohem ambicióznější než Komise s ohledem na "převáděcí pravidlo", díky němuž by zisk zdaněný v zemi mimo EU byl později přenesen do členského státu EU. Tento takzvaný "zahraniční příjem" je často osvobozen od daně, aby se tak zabránilo dvojímu zdanění. Poslanci souhlasí se zavedením minimální daňové sazby ve výši 15% - pokud by tedy byl zahraniční příjem zdaněn nižší sazbou než v EU, musel by být rozdíl doplacen. 

Další doporučení zahrnují:

• omezení odpočtu přesahujících výpůjčních nákladů pouze do výše 20% příjmu poplatníka nebo až do výše 2 000 000 EUR podle toho, jakkoliv je vyšší,

• seznam daňových rájů a zemí, včetně těch v EU, doplněný seznamem sankcí pro nespolupracující soudní a finanční instituce, které působí v rámci daňových rájů, 

• zákaz společností typu poštovní schránka,

• rychlé zavedení společného konsolidovaného základu daně (CCCTB), 

• zvýšení transparentnosti svěřeneckých fondů a nadací, 

• zavedení společného způsobu výpočtu efektivní daňové sazby v každém členském státu, směrem k harmonizaci v celé EU,

• přeshraniční daňový mechanismus, řešení sporů s jasnějšími pravidly a lhůtami, které mají být zavedeny od ledna 2017, 

• vytvoření harmonizovaného společného evropského identifikačního čísla daňového poplatníka (TIN), které bude sloužit jako základ pro účinnou automatickou výměnu informací mezi daňovými správami členských států EU.

Další kroky

Tento návrh se týká nařízení Rady, na níž by se měly členské státy EU shodnout jednomyslně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

22:04 Český statistický úřad: V březnu byla očištěná míra nezaměstnanosti 3,0 %

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v březnu 74,6%. Oproti březnu 2023 se snížil o…