FAEI: Auta, která se řídí sama, sníží počet nehod

11. 1. 2018 16:26

Víceméně samořiditelná auta do dvaceti let ovládnou i naše silnice. Zároveň přispějí k rapidnímu snížení počtu smrtelných nehod. V rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) to říká analytik České asociace pojišťoven (ČAP) Petr Jedlička, který s Janem Matouškem a Lukášem Houskou z ČAP k autonomním vozům vytvořili studii.

FAEI: Auta, která se řídí sama, sníží počet nehod
Foto: faei.cz
Popisek: Finanční a ekonomický institut - logo

„Nejoptimističtější scénář počítá s většinovým zastoupením autonomních vozidel ve vozovém parku v ČR už v roce 2037,“ uvedl Jedlička v rozhovoru.

Podle něho lze očekávat pokles nehodovosti ze stávajících 3,5 škody na sto vozidel na 0,5 škody. Vždyť třeba bezpečnostní pásy a další pasivní systémy zredukovaly počet usmrcených na 100 000 vozidel za necelých 50 let o více než 90 procent.

Autonomní vozidla každopádně promění fungování pojišťoven. Lepší data o vybavenosti vozidel povedou ke spravedlivější ceně pojištění, míní analytici ČAP.

„S nástupem autonomních vozidel se bude muset ovšem proměnit i nastavení systému technické kontroly, která bude zahrnovat také odolnost vozidla proti kybernetickým rizikům. Moderní automobily generují řadu osobních údajů o řidiči, které mohou být snadno zneužitelné, proto bychom měli v budoucnu sledovat nejen technický stav vozidla, ale také například aktualizaci antivirového softwaru, adekvátnost hardwarového vybavení. Otvírá to také zásadní etické otázky,“ upozornil Jedlička.

Celý rozhovor s Petrem Jedličkou si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

22:36 SVS: Besed s veterinárními inspektory se letos zúčastnilo bezmála 8000 předškoláků

V rámci letošního třetího ročníku vzdělávacího projektu „Máme rádi zvířata“ navštívili v průběhu zář…