FAEI.cz: Pacienti budou mít svůj lék dostupný v jakékoliv lékárně, tvrdí náměstek

5. 9. 2018 13:16

Za nedostatkem léků jsou buď výrobní problémy, nebo vývozy do zahraničí. České léky jsou lákavé kvůli nízké ceně. Doplácejí na to ale tuzemští pacienti, kterým se mnohdy nedostává životně důležitých léků, které nezbytně potřebují.

FAEI.cz: Pacienti budou mít svůj lék dostupný v jakékoliv lékárně, tvrdí náměstek
Foto: FAEI.cz
Popisek: Filip Vrubel

„Naším cílem je odstranit části zákona deformující trh a přenést povinnosti distributorů dodávat léky podle požadavků lékáren přímo na výrobce,“ říká v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) náměstek ministerstva zdravotnictví Filip Vrubel.

Upozorňuje, že pozměňovací návrh zakotvující principy distribuce založené na tržních podílech přinesl celou řadu otázek poukazujících na nesmyslnost nebo nedomyšlenost této právní úpravy. Týká se to zejména drahých léků, které jsou předmětem reexportů. Připravovaná legislativa, která má jít tento týden na projednání do Výboru pro zdravotnictví PSP ČR, tak podle náměstka vývozu léků zabrání.

„Jdeme cestou, která naopak nebude zbytečně deformovat trh léčiv v ČR, ale zajistí, že pacienti budou mít dostupný lék v jakékoliv lékárně. Současná legislativa to zaručit neumí a přitom ještě více deformuje distribuční trh tím, že nutí výrobce, distributory a lékárny k vzájemným smluvním vztahům a zakotvuje složitou matici vzájemných práv a povinností, často nevymahatelného charakteru. Úkolem ministerstva má být zajištění dostupné zdravotní péče pro české pacienty,“ konstatoval náměstek.

Celý rozhovor s Filipem Vrubelem si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSZ: Vánoce a přelom roku posunou výplatu důchodů

11:44 ČSSZ: Vánoce a přelom roku posunou výplatu důchodů

Podobně jako v minulých letech dojde i letos v době vánočních svátků a na přelomu roku k posunům vý…