FINEP vítá návrh ČNB na stropování hypoték v ČR

30.11.2014 11:32

Česká národní banka oznámila, že od začátku roku 2015 ztíží přístup žadatelů ke 100procentím hypotékám. Společnost FINEP tento krok vítá jako cestu k ochraně samotných spotřebitelů a další kultivaci realitního trhu.

FINEP vítá návrh ČNB na stropování hypoték v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Věříme, že tento krok neztíží přístup spotřebitelů k novému bydlení, ale především povede k ochraně samotných spotřebitelů a pomůže celkově stabilizovat realitní trh v České republice,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP. Jak dodává, mj. nadměrné využívání 100procentních hypoték vedlo před několika lety k velkým ekonomickým problémům, které se následně dotkly i mnoha dalších odvětví ekonomiky. V celkovém množství tento druh hypoték představuje přibližně 10-15 %. Z tohoto pohledu zásah ČNB nepředstavuje zásadní zásah do trhu.

Omezení 100procentních hypoték přichází ve vhodnou dobu, kdy úrokové sazby hypotečních úvěrů dosahují nejnižších úrovní a hypotéky jako takové jsou díky tomu pro spotřebitele levné. Díky tomu jsou řešením pro širší skupinu zájemců.

Česká republika navíc nebude první zemí, která zavede strop pro hypoteční úvěry. Například ve Švédsku omezení hypoték do maximální výše 85 % ceny nemovitosti vedlo k umírněnějšímu růstu úvěrů a celkově se zvýšila odolnost finančního sektoru. V nedávné době k podobnému kroku sáhla také Slovenská národní banka. „Věříme, že tento krok ČNB napomůže stabilnímu a trvalému rozvoji českého realitního trhu,“ říká Tomáš Pardubický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní tiskárna cenin: Zkontrolujte si platnost svého řidičského průkazu

10:02 Státní tiskárna cenin: Zkontrolujte si platnost svého řidičského průkazu

Podle tiskové zprávy Ministerstva dopravy ČR od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkaz…