FN Brno: 35. výročí narození prvního dítěte ze zkumavky v České republice

30.12.2017 11:13 | Zprávy

První dítě ze zkumavky se v České republice, resp. v tehdejší ČSSR a zároveň v bývalé východní Evropě, narodilo na I. Gynekologicko-porodnické klinice v Brně 4. listopadu 1982. Byl to velký úspěch brněnského týmu Katedry histologie a embryologie LF MU vedené prof. Milanem Dvořákem a I. Gynekologicko-porodnické kliniky pod vedením prof. Ladislava Pilky. Metoda umělého oplodnění totiž byla v té době celosvětově teprve v počátcích.

FN Brno: 35. výročí narození prvního dítěte ze zkumavky v České republice
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Průkopníci metody in vitro fertilizace a transferu embrya (IVF/ET) Robert Edwards a Patrick Steptoe dosáhli v roce 1975 implantace embrya, ale těhotenství skončilo jako mimoděložní. Teprve v roce 1978 se díky této metodě narodila Luisa Brownová, první dítě ze zkumavky na světě.  

Ve stejném roce byl ve Fakultní porodnici v Brně neoficiálně zahájen program IVF/ET, který iniciovala pracovní schůzka prof. Milana Dvořáka, prof. Pavla Trávníka a prof. Ladislava Pilky na Katedře histologie a embryologie. Již v tomto roce bylo dosaženo prvního odběru oocytu pomocí laparoskopu a následně jeho oplození in vitro.

K řešení náročných úkolů se v letech 1979 až 1981 připojovali další lékaři a odborní pracovníci (MUDr. Tesařík, prof. Čupr, prim. Soška, staniční sestry Koktavá a Šlezingerová, prof. Ventruba a další). Postupně byly uvolňovány a upravovány prostory pro operační sálek, embryologickou a andrologickou laboratoř a ultrazvukovou ambulanci. Další závažný problém, který byl řešen na počátku rozvíjení programu IVF, byla materiálně technická vybavenost. Žádné z potřebných zařízení se u nás průmyslově nevyrábělo, takže vývoj instrumentária, kultivační komůrky, aspiračních a transferových souprav byl dosti složitý. Zužitkováním získaných zkušeností a odborných znalostí byly původní jednoduché pomůcky, média a přístroje konstrukčně zlepšovány. Postupně bylo nově vzniklé praco­viště vybaveno i špičkovou přístrojovou technikou, kultivační komůrkou, laparoskopy a ultrazvukem s vaginální a abdominální sondou. Již v roce 1981 bylo dosaženo oplození oocytu, rýhujícího se do dvoubuněčného stádia a posléze i vývoje lidského embrya do stádia moruly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Nejlépe opravenou kulturní památkou kraje je tvrz v Mladějovicích

10:34 Jihočeský kraj: Nejlépe opravenou kulturní památkou kraje je tvrz v Mladějovicích

Tvrz a panský dům v Mladějovicích, které byly dlouhá léta ve zdevastovaném stavu, se po patnácti let…