FN Brno: Cesta krve – Transfuzní a tkáňové oddělení

10.06.2018 8:31

Transfuzní a tkáňové oddělení (TTO) FN Brno patří k největším a nejvýznamnějším oddělením svého druhu v České republice. Nachází se v pavilonu I2 ve Fakultní nemocnici Brno – areálu Bohunice, jeho součástí je také odběrové středisko v Nemocnici Třebíč. Má tři základní části – odběrový úsek, laboratoře a tkáňové zařízení.

FN Brno: Cesta krve – Transfuzní a tkáňové oddělení
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno působí zároveň jako krizové transfuzní centrum. „Máme vydefinované optimální zásoby krve, které se snažíme držet a které jsou zárukou, že transfuzní přípravky nebudou chybět, ani nezůstanou nevyužity. Pokud se sejde víc akutních případů jedné krevní skupiny najednou, zásoby mohou rychle klesnout. Na výzvy sms a na sociálních sítích obvykle reagují dárci velmi rychle, takže se do jednoho až dvou dnů podaří zpravidla deficit dorovnat,“ upřesnila primářka Transfuzního a tkáňového oddělení FN Brno MUDr. Hana Lejdarová.

Nejvíce transfuzních přípravků ročně vydá na Interní hematologickou a onkologickou kliniku (IHOK) – v minulém roce to bylo 9 747 přípravků. Okolo dvou tisíc transfuzních přípravků vydalo TTO za rok 2017 na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (2 252) a Ortopedickou kliniku (2 106). Spotřebu transfuzních přípravků na dalších klinikách a odděleních FN Brno zachycuje níže uvedený graf.

Zkratky: IHOK = Interní hematologická a onkologická klinika, KARIM = Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, ORTK = Ortopedická klinika, KDO = Klinika dětské onkologie, IGEK = Interní gastroenterologická klinika, CHK = Chirurgická klinika, KPPCH = Klinika popálenin a plastické chirurgie, KUCH = Klinika úrazové chirurgie, GPK = Gynekologicko-porodnická klinika

Každý dárce je důležitý

Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky. Transfuzní a tkáňové oddělení má zájem o dárce všech krevních skupin: „Lidí Rh negativních je v populaci asi jen 20 %, což mnohdy vede k dojmu, že si tzv. „mínusek“ ceníme víc, ale není to tak, i Rh negativních pacientů je méně. Převahu dárců i pacientů tvoří právě ti Rh pozitivní. Uplatní se dárci jakékoli krevní skupiny. Tradičně jsou samozřejmě velmi žádaní dárci krevní skupiny 0-, kterou lze využít jako univerzální v urgentních situacích. To ale neznamená, že o jiné stojíme méně,“ dodala primářka Lejdarová.

V rámci náborových akcí organizuje TTO během roku speciální odběry pro dárce, vázané na různé svátky, např. Valentýnský, Čarodějnický nebo Mikulášský odběr krve. U příležitosti Světového dne dárců krve, který připadá na 14. června, připravilo Transfuzní a tkáňové oddělení pro dárce soutěž o zajímavé ceny, která probíhá od 1. do 14. června, výherci budou vylosováni 14. června.  

Kdo může darovat krev?

Veškeré informace o darování krve včetně zdravotních předpokladů dárců krve jsou dostupné na www.fnbrno.cz/darce. Příjem dárců k odběru probíhá každý všední den od 6:30 do 13 hod. Prvodárci mohou přijít každý všední den bez objednání po celé dopoledne, nejlépe však v čase od 6:30 do 10 hod. Pravidelní dárci se objednávají na telefonních číslech 800 900 097, 532 233 633/607.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…