FN Brno: Den otevřených dveří v Centru pro závislé na tabáku

19.05.2018 9:02

Klinika nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno pořádá u příležitosti Světového dne bez tabáku 31. 5. 2018 Den otevřených dveří v Centru pro závislé na tabáku (FN Brno – areál Bohunice, stará zástavba, pavilon E). V době od 8:00 do 14:30 mají zájemci možnost měření expozice cigaretového kouře pomocí Smokerlyseru (měření vydechovaného oxidu uhelnatého), dále mohou konzultovat možnosti léčby závislosti na tabáku (ZNT).

FN Brno: Den otevřených dveří v Centru pro závislé na tabáku
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

V Centru pro závislé na tabáku budou příchozím k dispozici sestry se specializací na léčbu závislosti na tabáku a MUDr. Stanislava Potrepčiaková, které jsme se v této souvislosti zeptali na několik otázek.

Odkdy Centrum pro závislé na tabáku na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy funguje a na co se specializuje?
Centrum pro závislé na tabáku na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích funguje od roku 2005. Jeho úlohou je diagnostika a léčba závislosti na tabáku a nikotinu, edukace laické veřejnosti, odborné poradenství a konzultace. Centrum nabízí klientům nejvhodnější způsob léčby dle typu a míry závislosti, pravidelné kontroly a úpravu léčby dle abstinenčních symptomů.

Kolik kuřáků Centrem prošlo?
Pomoc při odvykání od závislosti na tabáku vyhledalo od roku 2005 přibližně 900 nových pacientů, někteří i opakovaně.

Jaká jsou rizika kouření pro kuřáka a pro jeho okolí?
Aktivní kouření cigaret nebo i pasivní vdechování cigaretového kouře má velice podobné škodlivé účinky na lidské zdraví. Jedná se hlavně o vysoké riziko vzniku jakéhokoliv nádorového onemocnění, trvalého poškození dýchacích cest a plic nebo onemocnění srdce a cév.

Jakým způsobem probíhá odvykací léčba?
Základem úspěšné léčby závislosti na tabáku je svobodné rozhodnutí přestat kouřit. Závislost na tabáku má dvě složky – fyzickou a psychickou, takže léčba musí řešit obě tyto složky. Existuje několik možností: náhradní nikotinová terapie, farmakologická léčba, elektronická cigareta a další možnosti.

Snižuje, nebo zvyšuje se počet závislostí na nikotinu?
Předpokládám, že kouření už v dnešní době není tak moderní, jak bývalo… Počet kuřáků dlouhodobě naštěstí klesá. Skutečně, kouření cigaret není tak atraktivní, jako kdysi. Existuje souvislost mezi kouřením a dosaženým vzděláním, nejméně kuřáků je mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Souvisí to s určitým povědomím o prevenci a péči o své zdraví. Přibližně 80 % kuřáků je závislých na nikotinu.

Komu je tato akce určena? Na co konkrétně se mohou lidé, kteří na Den otevřených dveří zavítají, těšit?
Akce je určená všem – aktivním i pasivním kuřákům i nekuřákům, protože je velice důležité o této problematice mluvit. Většina lidí má jen neúplné nebo velice zkreslené informace. Kromě toho, že se budeme bavit o možnostech léčby závislosti na tabáku, o pasivním kouření nebo o „protikuřáckém zákonu“, lidé budou mít možnost nechat si změřit speciálním přístrojem obsah oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu.

Nabízíte v Centru pro závislé na tabáku také preventivní programy?
Ano, v roce 2014 jsme vytvořili preventivní projekt pro školy s názvem Proč říct NE cigaretám. Projekt probíhá formou interaktivních přednášek v Brně a Jihomoravském kraji na druhém stupni základních škol a na středních školách pod záštitou Jihomoravského kraje a Magistrátu města Brna. Hlavním cílem je prevence vzniku a rozvoje závislosti na tabáku u dětí a mladistvých, protože ti jsou nejzranitelnější skupinou ohroženou nikotinovou závislostí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

22:03 Ministerstvo obrany: LOM PRAHA uzavřel dohodu o průmyslové spolupráci v projektu F-35

V pondělí 20. května 2024 byla uzavřena Dohoda o projektu průmyslové spolupráce (ICPA – Industrial C…