Maligní melanom je v České republice každoročně diagnostikován u cca 2 500 lidí, 400 lidí na něj zemře. Vyšetření u dermatologa přitom hraje podstatnou roli v prevenci nádoru i při léčbě. Tuto rakovinu kůže lze totiž zpočátku vyléčit pouhým chirurgickým odstraněním. Incidence maligního melanomu v naší populaci vzrůstá, stejně tak i počty preventivně odstraněných rizikových znamének na Dermatovenerologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno. Zatímco v roce 2015 jich bylo pouze 500, v letech 2016 a 2017 jejich počet vzrostl na přibližně 900 ročně. Právě včasný záchyt melanomu je pro úspěšnou léčbu klíčový, v pozdějších stádiích choroby již nádor tvoří metastázy a je špatně terapeuticky ovlivnitelný.
Vyšetření kožního povrchu je vhodné provést dle fototypu dotyčného v intervalu 1 až 2 let. Pozornost je třeba věnovat nově vzniklým mateřským znaménkům (většina melanomů nevzniká z původních znamének), dále znaménkům, která mají nepravidelný tvar, tmavou barvu, jsou neostře ohraničená od okolí a liší se od ostatních pigmentových projevů.
Na otázky ohledně prevence melanomu odpověděla primářka Dermatovenerologického oddělení FN Brno MUDr. Olga Faustmannová, Ph.D., MBA.
Jakým způsobem probíhají vyšetření?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva