FN Hradec Králové: Neurochirugická klinika operuje každoročně více než dva tisíce pacientů

08.06.2022 10:06 | Tisková zpráva

Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové, která vznikla v roce 1952 jako první neurochirurgická klinika v celém tehdejším Československu, zajišťuje neurochirurgickou léčbu onemocnění mozku, míchy a páteře především pro pacienty z Královehradeckého kraje.

FN Hradec Králové: Neurochirugická klinika operuje každoročně více než dva tisíce pacientů
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

Asi jedna třetina pacientů přichází ke specializované léčbě z ostatních krajů ČR a ze Slovenské republiky. Klinika ročně provede více než 10.000 ambulantních vyšetření, přes 2000 pacientů podstoupí každoročně na klinice operaci. 

Anketa

Má vláda pohrozit energetickým firmám mimořádným zdaněním, pokud nesníží ceny?

98%
1%
hlasovalo: 17703 lidí

„V posledním desetiletí registrujeme nárůst operací pacientů s degenerativním onemocněním páteře. Podílí se na tom řada faktorů, jako je zlepšená diagnostika pomocí magnetické rezonance, která je stále dostupnější. Dále na to má vliv kontinuální rozvoj chirurgických přístupů k páteři, zvláště těch méně invazivních“, uvedl přednosta kliniky doc. MUDr. Tomáš Česák, Ph.D. Podle odborníků budoucnost oboru směřuje ke stále většímu zapojení navigovaných robotických zařízení při páteřních operacích nebo k častějšímu využití telemetrie umožňující neurochirurgům získávat informace o pacientovi v průběhu léčby, tak jak dnes vidíme například u terapie hydrocefalů.

Neurochirurgická klinika FN HK se věnuje celému spektru chirurgicky řešitelných neurologických onemocnění centrální a periferní nervové soustavy. Je nedílnou součástí specializovaných komplexních center, a to jak neuroonkologického, cerebrovaskulárního a traumatologického. Klinika úzce spolupracuje při léčbě svých pacientů s dalšími obory, např. s radiologií, onkologií, stomatochirurgií, otorinolaryngologií a patologií. 

Ambulantní provoz je na klinice zajištěn ve třech ambulancích, které slouží jak pro akutní případy, tak i pro plánovaná vyšetření ve specializovaných poradnách. Klinika nabízí pacientům celkem 52 standardních lůžek na třech odděleních pro dospělé, 6 lůžek na dětském oddělení a 11 lůžek na jednotce intenzivní péče. Personál kliniky zajišťuje nepřetržitou konziliární činnost nejenom pro královéhradecký region, ale v čase ústavní pohotovosti navíc i pro Pardubický kraj a Vysočinu.

Operační provoz kliniky je zajišťován na třech operačních sálech, které jsou vybaveny moderní technikou. Jedná se například o operační mikroskopy, ultrazvukové aspirátory, laser a zařízení pro endoskopické operace, ať už jsou používány k výkonům na mozku nebo na páteři. 

„Významným pomocníkem na operačním sále je počítačová navigace, které ve spojení s operačním mikroskopem a peroperačním ultrazvukem umožňuje neurochirurgovi přesnou orientaci v operačním poli. V současné době rozšiřujeme využití počítačové navigace i na složitější instrumentované páteřní operace. Postupně zdokonalujeme miniinvazivní neurochirurgické přístupy, které pro pacienta znamenají šetrnější léčbu s kratší dobou hospitalizace. Samozřejmostí je monitorování nervových funkcí elektrofyziologickými metodami během výkonů, což nám umožňuje operovat radikálně a přitom pro pacienty bezpečně“, dodal přednosta Česák.

Neurochirurgická klinika FN HK zajišťuje také výuku studentů všeobecného a stomatologického směru Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Klinika v rámci edukačních aktivit každoročně pořádá postgraduální kurz pro mladé neurochirurgy z České a Slovenské republiky se zapojením našich i zahraničních lektorů. Neurochirurgická klinika patří rovněž k významným výzkumným pracovištím v daném oboru. Spolupracuje na aktuálních výzkumných tématech nejenom s ostatními klinickými obory, ale i například s výzkumnými ústavy CEITEC, Akademií věd ČR nebo Technickou Univerzitou v Liberci. 

Historie neurochirurgie ve FN HK sahá do roku 1951, kdy vzniklo v rámci přestavby budovy chirurgie nové neurochirurgické oddělení s kapacitou 44 lůžek. To se stalo v roce 1952 základem pro vznik první samostatné neurochirurgické kliniky v ČR, v jejímž čele stál profesor Rudolf Petr. Již v této době měla hradecká klinika jako první ve fakultní nemocnici speciálně vybavené operační sály, vlastí intenzívní péči a kromě toho i specializované laboratoře, neurohistopatologickou, elektrofyziologickou a později i biochemickou. 

V roce 1971 byla otevřena nová budova Neurochirurgické kliniky FN HK, která v rámci Evropy patřila v té době mezi nejmodernější zařízení svého druhu. První instalovaný CT přístroj v roce 1978 znamenal pro neurochirurgy obrovský technologický pokrok v diagnostice mozkových patologií. Součástí neurochirurgické kliniky se stal v roce 1984 Ústav experimentální neurochirurgie, který svým výzkumným zaměřením doplnil již tak komplexní budovu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 20 dní

8:24 Ministerstvo vnitra: Kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 20 dní

Vláda rozhodla, že kontroly na vnitřních hranicích se Slovenskem budou probíhat až do 28. října.