FN Hradec Králové: Tým z oční kliniky provedl v Jordánsku rekordních 258 operací šedého zákalu

8. 12. 2018 7:34

Rekordních 258 operací šedého zákalu provedl v Jordánsku během osmi dnů na konci listopadu tříčlenný tým z Oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci působení mezinárodního projektu Ministerstva vnitra MEDEVAC. Celkem se jednalo o sedmou misi hradeckých specialistů v Jordánsku, během jejich dubnové návštěvy odoperovali šedý zákal v 211 případech.

FN Hradec Králové: Tým z oční kliniky provedl v Jordánsku rekordních 258 operací šedého zákalu
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

„Bylo to pro celý tým velmi náročné. Ten rekordní počet operací, které jsme provedli, je již skutečně na hranici chirurgických možností,“ řekla prof. MUDr. Naďa Jirásková, Ph.D., FEBO, přednostka Oční kliniky FN HK, která na misi působila společně s kolegou MUDr. Liborem Hejskem Ph.D., FEBO a Leonou Kvasničkovou Lic.

Operace šedého zákalu byla určena pro pacienty, kterým by bez zákroku postupně hrozila slepota. V 90 procentech se jednalo o syrské uprchlíky, část z nich pocházela přímo z utečeneckých táborů, tým také provedl několik operací chudých Jordánců. „Převážně se jednalo o starší pacienty, muže i ženy. Pro mnoho z nich to byla první návštěva u lékaře a tak ta komunikace s nimi je velmi obtížná,“ uvedla profesorka Jirásková. Tým hradecké oční kliniky by se v Jordánsku neobešel bez pomoci personálu místní nemocnice, který prováděl například výběr a přípravu pacientů.

Program MEDEVAC je vládní, zdravotně humanitární program České republiky, který se od roku 1993 zaměřuje na lékařskou péči zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: V Praze platí zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

17:15 MHMP: V Praze platí zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, bude …