FN Ostrava: Oční klinika zmodernizovala centrum pro děti s vadami zraku a pořídila nové přístroje pro dospělé

05.04.2021 21:30

Centrum pro děti s vadami zraku Oční kliniky FN Ostrava, které slouží dětem z celého Moravskoslezského kraje, prošlo očekávanou rekonstrukcí. A díky sponzorským příspěvkům se podařilo obměnit také mobiliář a vyšetřovnu všeobecné oční ambulance. Klinika je vybavena i novými špičkovými vyšetřovacími přístroji.

FN Ostrava: Oční klinika zmodernizovala centrum pro děti s vadami zraku a pořídila nové přístroje pro dospělé
Foto: fno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Ostrava - logo
reklama

Velký prostor pro uplatnění svých odborných znalostí a dovedností dostal nelékařský zdravotnický personál, který samostatně provádí řadu specializovaných vyšetření s využitím moderních přístrojů, a přímo se tak podílí na léčbě pacientů.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16385 lidí

„V centru máme nově vybavenou cvičebnu pro léčbu tupozrakosti, šilhání a poruch binokulárního vidění, dále přístrojovou vyšetřovnu i elektrofyziologickou laboratoř,“ říká vrchní sestra Oční kliniky FN Ostrava Mgr. Lukáš Kolarčík, DiS. Pacienty Centra pro děti s vadami zraku jsou často kojenci. Zanedlouho proto přibude v rekonstruovaných prostorách i diskrétní kojící zóna.

A proměnou prochází také ta část Oční kliniky FN Ostrava, která je určena dospělým pacientům. FN Ostrava vybudovala zcela novou přístrojovou ambulanci, která bude postupně vybavena nejšpičkovějšími diagnostickými i léčebnými přístroji. Jako jediná v České republice už vlastní vysoce vybavený multimodalitní optický tomograf OCT- A Spectralis. „Díky tomuto tomografu máme zcela nové možnosti v diagnostice a léčbě zejména onemocnění sítnice. Můžeme například provádět angiografii sítnice bez nutnosti podání kontrastní látky nitrožilně. Dále můžeme v reálném čase, opět zcela bez invaze, sledovat strukturální změny sítnice na histologické úrovni. To vše v širokoúhlém zobrazení. Zároveň jsme schopni také provádět detailní vyšetření u zeleného zákalu a onemocnění rohovky,“ přiblížil přednosti nového tomografu přednosta Oční kliniky FN Ostrava MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA. Tento přístroj najde nejširší uplatnění i u nemocných léčených biologickou léčbou a umožní rozšíření této péče. Zároveň se posílí role klinických studií a vlastního výzkumu ve FN Ostrava.

Přednosta Němčanský blíže popsal i další, nově pořízený přístroj: „Jedná se o biometr IOL Master 700, který naprosto přesně zobrazí detaily anatomie měřeného oka, a také předoperační vyšetření je díky němu výrazně rychlejší a zcela bezbolestné.“

Všechny nově budované prostory a přístroje budou na Oční klinice FN Ostrava využívány i k výuce mediků Lékařské fakulty Ostravské univerzity a dalších univerzit, zdravotnických škol i partnerských pracovišť z České republiky i ze zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚSZVM: Dědička odmítla majetek v hodnotě 10 milionů korun, podíl připadl státu

22:30 ÚSZVM: Dědička odmítla majetek v hodnotě 10 milionů korun, podíl připadl státu

Středočeské pracoviště ÚZSVM získalo spoluvlastnický podíl na nemovitostech ve Veleni v okrese Praha…