Fakultní nemocnice Hradec Králové otevřela pro pacienty unikátní Plicní park

26.9.2018 9:39 odp.

Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové 26. září otevřela první část unikátního Plicního parku, který pomůže pacientům s rehabilitací při léčbě chronických plicních onemocnění. Jedná se o první zařízení tohoto typu ve střední Evropě.

Fakultní nemocnice Hradec Králové otevřela pro pacienty unikátní Plicní park
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

První část parku dělníci vybudovali na dosud nevyužívaném pozemku se vzrostlými stromy za plicním pavilonem. V první etapě se podařilo postavit základní část parku s rehabilitačními stroji či prostory se zábradlím jako oporou při tréninku chůze. V dalších etapách budou vybudovány například chodníky se záměrnými terénními nerovnostmi pro nácvik stability chůze či relaxační klidové zóny.

Plicní klinika projekt parku představila v roce 2016, na jeho přípravě spolupracovala s dalšími specialisty z FN HK a také s lékaři z Univerzity Palackého v Olomouci. „Cvičení v příjemném prostředí parku může pomoci změnit návyky pacientů, které často nemoc upoutá do domácí izolace. Plicní rehabilitace pod správným vedením prokazatelně zlepšuje toleranci zátěže a denní aktivitu nemocných,“ uvedl primář Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vratislav Sedlák. Plicní klinika již také nabídla možnost využití parku pro rehabilitaci pacientů i dalším klinikám FN HK. Park bude mimo dobu rehabilitace pacientů také přístupný veřejnosti.

Vybudování první části parku stálo zhruba dva miliony korun, které se podařilo získat díky sponzorům a dárcům. Celkem by výstavba celého parku měla stát necelých pět milionů korun. „Věříme, že se nám podaří získat potřebné peníze na dokončení celého parku co nejdříve,“ řekl docent Vladimír Koblížek, zástupce přednosty Plicní kliniky FN HK pro vědu a výzkum.

Na slavnostní otevření parku navázala akce Nordic Walking pro Plicní park, při které si zájemci z řad zaměstnanců nemocnice, pacientů i veřejnosti mohli vyzkoušet chůzi či běh s Nordic Walking holemi na trase podél řeky Labe. Otevření parku bylo jednou z akcí u příležitosti letošního 90. výročí otevření areálu dnešní Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Před dvaceti lety zasáhly Prahu ničivé povodně

15:59 MHMP: Před dvaceti lety zasáhly Prahu ničivé povodně

Hlavní město si v těchto dnech připomíná výročí od mohutných záplav, které se v srpnu roku 2002 metr…