Finanční a ekonomický institut: Za půl roku chce stát přestat vracet půdu ukradenou komunisty

15.01.2018 11:36

Po více než čtvrt století od pádu komunistického režimu se stát nedokázal vypořádat s nároky restituentů půdy. „Nejenže tedy nemají být napraveny křivdy, které lidem způsobil minulý režim. Vzniknou křivdy nové,“ říká předseda Spolku pro ochranu zájmů restituentů Petr Fišer v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz).

Finanční a ekonomický institut: Za půl roku chce stát přestat vracet půdu ukradenou komunisty
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: předseda Spolku pro ochranu zájmů restituentů Petr Fišer
reklama

 „Co bylo ukradeno, má být vráceno,“ dodává. Stále zbývá 45 tisíc lidí, kterým komunisté ukradli majetek a kteří stále ještě čekají na jeho vrácení. Stát přitom chce od července vyplácet už jen finanční náhradu v cenách z roku 1991.

„Desítky tisíc původních majitelů půdy zažívají více než čtvrt století průtahů. Vyčnívá zde liknavost úřadů, změny právních předpisů, nesprávné oceňování majetku. Důsledkem průtahů vznikly nerovnosti a emoce v rodinách. Lidé zažívali a stále zažívají pocit bezmoci a pokračujícího bezpráví. Mnozí rezignovali, někteří to odnesli zdravotně,“ vypočítává Petr Fišer v rozhovoru. Přístup státu přitom jemu i restituentům připadá jako řada obstrukcí směřující k tomu, aby k vypořádání jejich nároků nakonec vůbec nedošlo.

„Nyní stát, navzdory svým přetrvávajícím závazkům, v co největší tichosti zavedl restituční tečku. Za půl roku, tedy od 1. července 2018, už původní majitelé půdy ani jejich dědici nemají mít na vrácení pozemků nárok. Nejenže tedy nemají být napraveny křivdy, které lidem způsobil minulý režim. Vzniknou křivdy nové,“ pokračuje rozhořčeně předseda spolku.

Od uvedeného data totiž budou pozemkoví restituenti dostávat pouze finanční kompenzaci. Její výše přitom vychází z cen, které platily v roce 1991. Přitom o tom, že výše náhrad není dostatečná, se zmiňuje i nedávný nález Ústavního soudu.

Celý rozhovor s Petrem Fišerem si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci úspěšně hodnotí kontrolní akci „ROAD 8“ na dálnici D8

22:57 Celní správa: Celníci úspěšně hodnotí kontrolní akci „ROAD 8“ na dálnici D8

?Celní správa ČR provedla ve dnech 17. až 19. září 2020 koordinovanou kontrolní akci „ROAD 8". Ta by…