Finanční a ekonomický institut: Za půl roku chce stát přestat vracet půdu ukradenou komunisty

15. 1. 2018 11:36

Po více než čtvrt století od pádu komunistického režimu se stát nedokázal vypořádat s nároky restituentů půdy. „Nejenže tedy nemají být napraveny křivdy, které lidem způsobil minulý režim. Vzniknou křivdy nové,“ říká předseda Spolku pro ochranu zájmů restituentů Petr Fišer v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz).

Finanční a ekonomický institut: Za půl roku chce stát přestat vracet půdu ukradenou komunisty
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: předseda Spolku pro ochranu zájmů restituentů Petr Fišer

 „Co bylo ukradeno, má být vráceno,“ dodává. Stále zbývá 45 tisíc lidí, kterým komunisté ukradli majetek a kteří stále ještě čekají na jeho vrácení. Stát přitom chce od července vyplácet už jen finanční náhradu v cenách z roku 1991.

„Desítky tisíc původních majitelů půdy zažívají více než čtvrt století průtahů. Vyčnívá zde liknavost úřadů, změny právních předpisů, nesprávné oceňování majetku. Důsledkem průtahů vznikly nerovnosti a emoce v rodinách. Lidé zažívali a stále zažívají pocit bezmoci a pokračujícího bezpráví. Mnozí rezignovali, někteří to odnesli zdravotně,“ vypočítává Petr Fišer v rozhovoru. Přístup státu přitom jemu i restituentům připadá jako řada obstrukcí směřující k tomu, aby k vypořádání jejich nároků nakonec vůbec nedošlo.

„Nyní stát, navzdory svým přetrvávajícím závazkům, v co největší tichosti zavedl restituční tečku. Za půl roku, tedy od 1. července 2018, už původní majitelé půdy ani jejich dědici nemají mít na vrácení pozemků nárok. Nejenže tedy nemají být napraveny křivdy, které lidem způsobil minulý režim. Vzniknou křivdy nové,“ pokračuje rozhořčeně předseda spolku.

Od uvedeného data totiž budou pozemkoví restituenti dostávat pouze finanční kompenzaci. Její výše přitom vychází z cen, které platily v roce 1991. Přitom o tom, že výše náhrad není dostatečná, se zmiňuje i nedávný nález Ústavního soudu.

Celý rozhovor s Petrem Fišerem si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

22:27 Liberecký kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

Od 1. ledna do 15. února příštího roku mohou autoři nebo nakladatelé nominovat publikace do soutěže …