Finanční správa: Novinka u vybraných elektronických podání - namísto sankce výzva

02.08.2017 8:09 | Zprávy

Poplatníci, kteří podají Přiznání k dani z příjmů fyzických osob a Přiznání k dani z nemovitých věcí jinak, než elektronicky, ačkoliv mají tuto povinnost, budou nově nejprve vyzváni k nápravě, a až pokud svou chybu nenapraví, budou pokutováni. Finanční správa aktualizovala Seznam podání, na něž se hledí jako na podání bez vady, jsou-li učiněna jinak než elektronicky, ačkoli měla být podána elektronicky.

Finanční správa: Novinka u vybraných elektronických podání - namísto sankce výzva
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Mezi poplatníky daně z příjmů fyzických osob a daně z nemovitých věcí je mnoho těch, kteří si datové schránky zřídili někdy v minulosti, vůbec je nepoužívají a často i zapomněli, že je mají. Tito občané mnohdy s finančním úřadem komunikují jen výjimečně, maximálně jednou do roka nebo téměř vůbec. Aby nebyli hned trestáni pokutou za to, že občas na finanční úřad podají přiznání papírově, místo elektronicky, rozhodli jsme se vyjmout tato podání ze Seznamu“, vysvětlil Jan Ronovský, zástupce generálního ředitele Finanční správy.

U podání, která na Seznamu nejsou uvedena, obdrží poplatník nejprve od správce daně výzvu, aby je podal elektronicky. Teprve v případě, pokud by svou chybu nenapravil, hrozí mu pokuta za nepodání přiznání. Za nedodržení povinné elektronické formy u podání uvedených na Seznamu se ukládá „automatická“ pokuta ve výši 2 000 korun. Pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti činit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní, může pokuta dosáhnout až 50 000 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

16:08 Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

Česko musí přestat rozpouštět evropské peníze v roztříštěných projektech s nízkou přidanou hodnotou.