Finanční správa: Ombudsmanka ukončila systémové šetření týkající se vydávání zajišťovacích příkazů

28.05.2019 19:15

Veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová informovala dopisem generální ředitelku Tatjanu Richterovou o ukončení systémového šetření uplatňování zajišťovacích příkazů Finanční správou České republiky.

Finanční správa: Ombudsmanka ukončila systémové šetření týkající se vydávání zajišťovacích příkazů
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo
reklama

Toto šetření bylo zahájeno v září 2017 na základě diskuze odborné veřejnosti o riziku plošného využití tohoto nástroje při správě daní. Cílem prověřování bylo především vyhodnocení metodického nastavení dané oblasti správy daní, relevantní judikatury správních soudů a analytických a statistických údajů při uplatňování zajišťovacích příkazů.

V průběhu prověřování postupů Finanční správy ČR byla veřejné ochránkyni práv poskytnuta plná součinnost za účelem řádného posouzení. „Veřejná ochránkyně práv v ukončeném šetření ocenila, že Finanční správa na základě zpřesňujících metodických materiálů upravila správní praxi v dané oblasti ve shodě s právními závěry soudů tak, aby významně eliminovala potenciální pochybení při uplatňování zajišťovacích příkazů,“ uvedla Tatjana Richterová. Současně ombudsmanka konstatovala, že dle dostupných informací i jiné subjekty odborné veřejnosti vnímají nyní nastavenou správní praxi pozitivně.

V rámci závěrů ze systémového šetření bylo rovněž kladně hodnoceno, že Finanční správa ČR metodicky vyjasnila i oblast peněžitých náhrad náležejících daňovým subjektům v případě nezákonných zajišťovacích příkazů.

Lze tedy konstatovat, že dle stanoviska veřejné ochránkyně práv jsou postupy uplatňované orgány Finanční správy ČR při vydávání zajišťovacích příkazů souladné s požadavky platné právní úpravy
a požadavky správních soudů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Potvrzujeme doposud výjimečně kvalitní ovzduší v roce 2020

22:23 ČHMÚ: Potvrzujeme doposud výjimečně kvalitní ovzduší v roce 2020

Vyhodnocení kvality ovzduší za první tři čtvrtinu roku 2020 hovoří o výjimečném stavu. Ve srovnání s…