Fond solidarity EU pomohl Praze s opravami koryta Botiče, Dalejského a Kunratického potoka

14.05.2015 19:39 | Zprávy

Při povodni v červnu 2013 došlo na několika místech k závažným poškozením koryta Botiče. Jednalo se o poškození levého břehu opevnění koryta pod Hostivařskou přehradou, vytvoření břehové nátrže na jezu Marcela a destrukci koryta u Chodovské ulice. Povodňové škody se nevyhnuly ani Dalejskému a Kunratickému potoku. Jejich náprava byla uhrazena z Fondu solidarity Evropské unie, celková dotace dosáhla částky 12 610 452,21 Kč.

Fond solidarity EU pomohl Praze s opravami koryta Botiče, Dalejského a Kunratického potoka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V korytě Botiče pod Hostivařskou přehradou byly silou vody vytrhány betonové bloky a poházeny do koryta. Oprava spočívala v odbourání poškozených a podemletých betonových konstrukcí levého břehu a provedení stabilizace koryta těžkou balvanitou rovnaninou s vyklínováním. Součástí oprav byla i úprava přelivu a celková sanace původních betonových konstrukcí, bylo vyměněno i původní zrezivělé zábradlí.

Jez Marcela se nachází v meandrech Botiče v Záběhlicích a vzdouvá vodu pro náhon na Práčský rybník. Při povodních voda jez obtékala a došlo k poškození břehů a vytvoření břehové nátrže v levé části jezu. Přímo pod jezem se pak vytvořila cca 2,5 metru hluboká tůň. Oprava spočívala v pročištění koryta pod jezem a provedení stabilizace dna. Břehová nátrž byla zasypána a břeh byl stabilizován těžkou kamennou rovnaninou s vyklínováním.

V okolí plynárny u Chodovské ulice bylo koryto Botiče zpevněno cca 100 let starou úpravou. Po povodních v červnu 2013 došlo na výtoku ze zaklenutí u Chodovské ulice k celkové devastaci původního opevnění včetně stupně v délce zhruba 100 metrů. Vzhledem k rozsahu poškození spočívala oprava v nahrazení původní kamenné dlažby uložené do betonu těžkou balvanitou rovnaninou. Nezbytnou součástí odstraňování povodňových škod na Botiči byla i rozsáhlá rekonstrukce poškozeného břehového doprovodu koryta potoka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Hledá se stavebník, který v Rakovníku vybuduje nová nástupiště

11:27 Správa železnic: Hledá se stavebník, který v Rakovníku vybuduje nová nástupiště

Správa železnic hledá zhotovitele celkové rekonstrukce nádraží v Rakovníku. Stavební práce ve frekve…