GIS Day 2018 a Hasičský záchranný sbor ČR

14.11.2018 7:37 | Zprávy

Hasičský záchranný sbor ČR se již tradičně aktivně účastní celosvětových oslav Dne geografických informačních systémů známého pod zkratkou GIS DAY. GIS se dnes využívá v mnoha oborech: od zdravotnictví, školství, dopravy, veřejné správy až např. po ochranu přírody a krajiny. GIS DAY si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s tím, co to vlastně geografické informační systémy jsou, a jak ovlivňují náš každodenní život.

GIS Day 2018 a Hasičský záchranný sbor ČR
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

GIS DAY v Liberci

GIS DAYS v areálu Technické univerzity Liberec jsou jednou z největších akcí v České republice, která je pořádána v rámci tohoto svátku. Akce s osmnáctiletou tradicí probíhá ve dnech 12. – 14. listopadu 2018. Dopolední program je již tradičně věnován zejména žákům a studentům. Odpoledne se s geografickým informačním systémem formou interaktivních stanovišť a zajímavých přednášek může seznámit i široká veřejnost. Návštěvníci si vyzkouší rozmanité aktivity, např. práci operačního střediska HZS ČR, interaktivní mapu z písku, práci s drony nebo řešení praktických úloh na 3D modelu. Zástupci HZS Libereckého kraje se pravidelně akce účastní jako jedni z hlavních organizátorů, podílí se na přednáškách i praktických ukázkách.

Více k akci ZDE.

GIS DAY v Ústí nad Labem

V letošním roce byl osloven i HZS Ústeckého kraje s prosbou o prezentaci na Dni geografických informačních systémů na Univerzitě J. E. Purkyně. Akce je naplánována na středu 21. listopadu 2018 a jsou na ni tradičně zvány střední školy a gymnázia z regionu. Odborníci z různých oborů prostřednictvím krátkých přednášek pomáhají představit široké veřejnosti využití GIS v praxi. Přednášku o tom, jak hasiči využívají GIS, zde uvedou specialisté HZS Ústeckého kraje ve spolupráci se zkušenými kolegy z HZS Libereckého kraje.

GIS Day Ministerstva vnitra

V rámci Dnů GIS se organizují i neveřejné akce. Na Ministerstvu vnitra se jedna taková uskuteční ve středu 14. listopadu 2018 pod názvem „Prostorová data pro digitální Česko aneb jak mohou prostorová data přispět k naplňování programu vlády“. I zde se formou přednášky na téma, jak GIS pomáhá integrovanému záchrannému systému, zúčastní zástupci HZS ČR.

Více o GIS

GIS kombinuje počítačový hardware, software a data ke sběru, správě a analyzování geografických informací. GIS je u Hasičského záchranného sboru ČR využíván telefonními centry tísňového volání linky 112 a 150 při příjmu tísňového volání, lokalizaci volajícího a vyslání sil a prostředků na místo mimořádné události. GIS se používá i při další práci hasičů jako je krizové řízení (evakuační plány, zásobování pitnou vodou), havarijní plánování, analýza rizik a další (hlášení pálení, výjezdní atlasy, cvičení). Ukázalo se, že mapy vytvořené s pomocí nástrojů GIS jsou velice silným nástrojem, který dokáže výrazně pomoci v krizových momentech ke zpřehlednění situace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Věříte, že to zelené šílenství skončí?

Já jsem pro ochranu přírody a země, ale souhlasím s vámi, že toho, čeho jsme v poslední době svědky je čiré šílenství a fanatismus ekoaktivistů. Podle mě ale třeba už poslední volby do EU ukázaly, že lidé chtějí změnu, otázkou je, zda budou jejich hlasy vyslyšeny. Co myslíte? Podaří se zastavit do z...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

10:04 Český statistický úřad: Meziroční cenový růst zpomalil

Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v od…