GIS Day 2018 a Hasičský záchranný sbor ČR

14.11.2018 7:37

Hasičský záchranný sbor ČR se již tradičně aktivně účastní celosvětových oslav Dne geografických informačních systémů známého pod zkratkou GIS DAY. GIS se dnes využívá v mnoha oborech: od zdravotnictví, školství, dopravy, veřejné správy až např. po ochranu přírody a krajiny. GIS DAY si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s tím, co to vlastně geografické informační systémy jsou, a jak ovlivňují náš každodenní život.

GIS Day 2018 a Hasičský záchranný sbor ČR
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

GIS DAY v Liberci

GIS DAYS v areálu Technické univerzity Liberec jsou jednou z největších akcí v České republice, která je pořádána v rámci tohoto svátku. Akce s osmnáctiletou tradicí probíhá ve dnech 12. – 14. listopadu 2018. Dopolední program je již tradičně věnován zejména žákům a studentům. Odpoledne se s geografickým informačním systémem formou interaktivních stanovišť a zajímavých přednášek může seznámit i široká veřejnost. Návštěvníci si vyzkouší rozmanité aktivity, např. práci operačního střediska HZS ČR, interaktivní mapu z písku, práci s drony nebo řešení praktických úloh na 3D modelu. Zástupci HZS Libereckého kraje se pravidelně akce účastní jako jedni z hlavních organizátorů, podílí se na přednáškách i praktických ukázkách.

Více k akci ZDE.

GIS DAY v Ústí nad Labem

V letošním roce byl osloven i HZS Ústeckého kraje s prosbou o prezentaci na Dni geografických informačních systémů na Univerzitě J. E. Purkyně. Akce je naplánována na středu 21. listopadu 2018 a jsou na ni tradičně zvány střední školy a gymnázia z regionu. Odborníci z různých oborů prostřednictvím krátkých přednášek pomáhají představit široké veřejnosti využití GIS v praxi. Přednášku o tom, jak hasiči využívají GIS, zde uvedou specialisté HZS Ústeckého kraje ve spolupráci se zkušenými kolegy z HZS Libereckého kraje.

GIS Day Ministerstva vnitra

V rámci Dnů GIS se organizují i neveřejné akce. Na Ministerstvu vnitra se jedna taková uskuteční ve středu 14. listopadu 2018 pod názvem „Prostorová data pro digitální Česko aneb jak mohou prostorová data přispět k naplňování programu vlády“. I zde se formou přednášky na téma, jak GIS pomáhá integrovanému záchrannému systému, zúčastní zástupci HZS ČR.

Více o GIS

GIS kombinuje počítačový hardware, software a data ke sběru, správě a analyzování geografických informací. GIS je u Hasičského záchranného sboru ČR využíván telefonními centry tísňového volání linky 112 a 150 při příjmu tísňového volání, lokalizaci volajícího a vyslání sil a prostředků na místo mimořádné události. GIS se používá i při další práci hasičů jako je krizové řízení (evakuační plány, zásobování pitnou vodou), havarijní plánování, analýza rizik a další (hlášení pálení, výjezdní atlasy, cvičení). Ukázalo se, že mapy vytvořené s pomocí nástrojů GIS jsou velice silným nástrojem, který dokáže výrazně pomoci v krizových momentech ke zpřehlednění situace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

22:11 Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

Prohlášení o záměru rozvoje přeshraničního lesoparku s trasami pro horská kola mezi severočeskou Dol…