Grafický kabinet ve Schwarzenberském paláci představuje dosud neznámou grafiku Václava Hollara

16. 9. 2017 16:45

Sbírka grafiky a kresby Národní galerie v Praze, která uchovává jednu ze tří největších a nejvýznamnějších sbírek grafiky a kresby Václava Hollara na světe (vedle British Musea v Londýně a Thomas Fisher Rare Book Library v Torontu), nyní získala velmi výjimečný přírůstek: Hollarův doposud zcela neznámý grafický list.

Grafický kabinet ve Schwarzenberském paláci představuje dosud neznámou grafiku Václava Hollara
Foto: ngprague.cz
Popisek: Národní galerie

Výstava Václav Hollar ve službách anglické šlechty je k vidění do konce letošního roku.

Sbírka grafiky a kresby Národní galerie v Praze, která uchovává jednu ze tří největších a nejvýznamnějších sbírek grafiky a kresby Václava Hollara na světe (vedle British Musea v Londýně a Thomas Fisher Rare Book Library v Torontu), nyní získala velmi výjimečný přírůstek: Hollarův doposud zcela neznámý grafický list.

Povědomí o grafickém díle Václava Hollara, od kterého je známo bezmála 3000 leptů, bylo donedávna pokládáno za již uzavřené, a asi málokdo by předpokládal, že se objeví další. Proto je získání dodnes neznámé grafiky mimořádně významné. Je to vyobrazení Erbu se třemi zvony, v bohatém orámování, podepsané autorem a datované rokem 1651.

Grafika je provedena Hollarovou typickou technikou leptu a jeho charakteristickým jemným rukopisem, který je stále právem předmětem obdivu. Vyobrazený erb pravděpodobně náleží anglicko-skotskému rodu Porter. Jak známo, Hollar pracoval po svém odchodu do Anglie v roce 1636 u významného anglického šlechtice a velkého sběratele umění Thomase Howarda, Hraběte z Arundelu a pro anglickou šlechtu pracoval i za svého pobytu v Antverpách v letech 1646-1652, do kdy je lept datován (1651).

V rámci povědomí o díle Václava Hollara je objev tohoto doposud neznámého a unikátního leptu mimořádný i v mezinárodním měřítku a pro Národní galerii v Praze tato akvizice za zahraniční sbírky znamená skvělé doplnění sbírky Hollarových grafik. Nákup se realizoval díky finančnímu příspěvku Ministrestva kultury z tzv. programu ISO.

Nyní je grafika vystavena v nově otevřeném grafickém kabinetu ve Schwarzenberském paláci na výstavě Václav Hollar ve službách anglické šlechty, kde bude k vidění až do konce roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Tmavá čokoláda může obsahovat kadmium

22:21 dTest: Tmavá čokoláda může obsahovat kadmium

Tmavá neboli hořká čokoláda je nejen oblíbená, ale i považována za zdravou. Testy dánské spotřebitel…