Greenpeace: Soud odročil líčení s aktivisty a aktivistkami, kteří protestovali proti elektrárně Chvaletice

20.01.2021 7:36

Okresní soud v Pardubicích dnes vyslechl obžalované a soudního znalce a následně odročil líčení s ekologickými aktivisty a aktivistkami, kteří v říjnu 2016 protestovali proti elektrárně Chvaletice. Líčení bude pokračovat 27. ledna.

Greenpeace: Soud odročil líčení s aktivisty a aktivistkami, kteří protestovali proti elektrárně Chvaletice
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.
reklama

Obžalovaní v listopadu odmítli přistoupit na dohodu o vině a trestu, kterou jim nabídl státní zástupce. Aktivisté a aktivistky uznali, že nechtěně způsobili během protestu škodu na zařízení a uhradili ji v plné výši. Nesouhlasí ovšem s právní kvalifikací svého činu a s tím, že podle ní měli elektrárně způsobit poruchu, a proto dohodu odmítli a chtějí se proti obvinění bránit u soudu. Maximální trestní sazba je v tomto případě 6 let vězení, ale vzhledem k povaze případu a bezúhonnosti aktivistů a aktivistek státní zástupce v dohodě o vině a trestu navrhoval peněžitý trest, nikoli odnětí svobody.

Státní zástupce tvrdí, že se opravy elektrárny kvůli poruše po protestu protáhly i za dobu nucené odstávky, k níž původně došlo kvůli rozsáhlému požáru. Z prohlášení zástupců elektrárny Chvaletice do médií a z jejích tiskových zpráv ovšem vyplývá, že byla uvedena do provozu hned po skončení oprav a že byl provoz v ní obnoven i včetně věže, na níž se protestovalo (ZDE).

Obvinění protestovali proti úpravám v elektrárně, které musely být provedeny, aby mohl být prodloužen její provoz. Vadilo jim, že úředníci Pardubického kraje vedli řízení o elektrárně v režimu nepodstatné změny bez účasti veřejnosti a bez vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Upozorňovali také, že zvolené technologie jsou nedostatečné pro ochranu ovzduší. Na chladicí věž proto vyvěsili transparent “Již brzy mimo provoz?”. Právě při jeho rozprostření navrtali venkovní plášť chladicí věže, aby do něj mohli kvůli své bezpečnosti umístit kotevní body.

Celá elektrárna byla v době protestu uzavřená, z části kvůli probíhající rekonstrukci a zčásti kvůli dřívějšímu požáru. Již dva týdny po protestu – okamžitě po skončení stavebních prací – přitom věž najela na plný výkon, aniž by byly provedeny jakékoli opravy pláště chladicí věže. I podle tehdejšího vyjádření ředitele elektrárny Luboše Pavlase protest neohrozil provoz elektrárny a opravy bylo možné realizovat za chodu (ZDE). Přesto jsou aktivisté a aktivistky obviněni, že způsobili elektrárně poruchu.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace říká: “Ani při dnešním jednání nebyla u soudu vyřešena zásadní otázka, jestli elektrárna byla po protestu ve stavu poruchy, či nikoli. Soudní znalec nicméně připustil, že pokud byla elektrárna uvedena do provozu, nemohlo se jednat z technického hlediska o poruchu. Obhajoba proto nadále trvá na tom, že k poruše nedošlo.“

Úpravy elektrárny Chvaletice provázela kontroverze nejen kvůli odporu ekologických organizací, ale i kvůli bankrotu dodavatelské stavební společnosti RIA Královopolská (ZDE) údajně kvůli neproplácení faktur ze strany provozovatelů elektrárny. Nainstalované technologie nakonec skutečně byly nedostatečné, protože nejsou schopné plnit přísnější emisní limity platné od roku 2021. Provozovatelé elektrárny proto kvůli prachu museli vyměnit nově nainstalované elektrostatické odlučovače popílku za látkové filtry (ZDE) a pro oxidy dusíku a rtuť si žádají o výjimku (ZDE). Z rozhodování o výjimce byli před rokem odvolání úředníci Pardubického kraje, protože je Ministerstvo životního prostředí označilo ve vztahu k elektrárně za podjaté (ZDE). Výjimku pak elektrárně udělili úředníci Olomouckého kraje, ekologické organizace se proti ní odvolaly (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlínský kraj: 61. Zlín Film Fest bude zaměřen na literaturu ve filmu

22:33 Zlínský kraj: 61. Zlín Film Fest bude zaměřen na literaturu ve filmu

Tematické zaměření, grafickou podobu i organizaci nadcházejícího 61. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU – m…