Guvernér ČNB Rusnok oceněn za hladké ukončení kurzového závazku

17.10.2017 12:49

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok získal ocenění Guvernér centrální banky pro střední a východní Evropu pro rok 2017. Cenu mu udělil magazín GlobalMarkets, oficiální časopis výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Guvernér ČNB Rusnok oceněn za hladké ukončení kurzového závazku
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.

Hodnotící komise vyzdvihla hladké ukončení kurzového závazku, včetně jeho důkladné přípravy a efektivní komunikace. Oceněna byla také politika ČNB v oblasti finanční stability.

„Cenu chápu jako výraz uznání za to, že jsme transparentně avizovaným ukončením režimu devizových intervencí navázali na unikátní práci předchozí bankovní rady. Považuji to za dodatečné uznání naší neortodoxní měnové politiky, za kterou se na nás doma často snášela kritika. Je to vyznamenání nejen pro bankovní radu, ale pro celý odborný aparát ČNB. Zvolit vhodnou podobu a načasovat ukončení kurzového závazku totiž nebylo o nic jednodušší než jej zavést. Věřím, že vedle politiky měnové si tato instituce i díky politice finanční stability udrží reputaci jedné z nejprogresivnějších centrálních bank světa, která se, je-li to třeba, nebojí jít proti proudu,“ shrnul své dojmy guvernér Jiří Rusnok, který si dnes cenu ve Washingtonu osobně převzal.

Rozhodnutí bránit posílení koruny pod hladinu 27 korun za euro přijala ČNB v listopadu 2013. Stalo se tak rok poté, co klíčovou úrokovou sazbu stlačila k nule a vyčerpala tím prostor k uvolňování měnové politiky tradičním způsobem. ČNB se po centrálních bankách Izraele a Švýcarska stala teprve třetí centrální bankou, která použila kurz jako nástroj své měnové politiky. Tento režim ČNB ukončila v dubnu 2017 bez výrazných tržních výkyvů.

„Díky pečlivě provedenému dubnovému ukončení kurzového závazku, spojenému s důrazem na včasnou komunikaci, se Česká republika vyhnula tržnímu šoku, jaký zažilo Švýcarsko. Také makroobezřetnostní opatření k omezení úvěrů spotřebitelům jsou oceňována za to, že pomohla zabránit realitní bublině a zároveň zachovat ziskové a udržitelné fungování bankovního sektoru,“ zdůvodnil ocenění Jiřího Rusnoka vedoucí redaktor GlobalMarkets Toby Fildes, který předsedal komisi pro výběr laureátů.

Zpřísněním svých doporučení týkajících se poskytování hypotečních úvěrů bankami reagovala ČNB v loňském a letošním roce na vznik spirály mezi rostoucími cenami nemovitostí a zvyšující se poptávkou po hypotečních úvěrech.

GlobalMarkets (v předchozích letech známý pod názvem EmergingMarkets) je mezinárodní odborný časopis ze skupiny Euromoney Trading Ltd. Ocenění GlobalMarkets Award je udělováno od roku 2004 nejlepším ministrům financí a guvernérům centrálních bank z tzv. rozvíjejících se trhů. Vedle střední a východní Evropy je to dalších pět regionů jako jihovýchodní Asie nebo Latinská Amerika. Ocenění v roce 2013 získal také bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Ten byl v roce 2014 renomovaným měsíčníkem The Banker z vydavatelství Financial Times Group oceněn za kurzový závazek jako Guvernér centrální banky v Evropě. O rok později získala ČNB prestižní ocenění Central Banking Transparency Award, a to za otevřenost a využití nových nástrojů v komunikaci.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

UCSZOO: Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu

22:03 UCSZOO: Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu

Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra če…