Guvernérem ČNB jmenován Jiří Rusnok

25.05.2016 12:54

Novým guvernérem České národní banky bude Jiří Rusnok (55 let). Prezident republiky Miloš Zeman jej dnes při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě jmenoval do funkce na šest let s účinností od 1. července 2016. Jiří Rusnok je nyní členem bankovní rady ČNB.

Guvernérem ČNB jmenován Jiří Rusnok
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

„Jsem velice poctěn tím, že mohu stát v čele této jedinečné a mezinárodně uznávané instituce. Budu všemožně se svými kolegy usilovat o to, aby všechny zákonem svěřené činnosti, zejména v oblasti cenové a finanční stability nebo dozorování finančního trhu, byly i nadále plněny s maximální odborností a pečlivostí a ku prospěchu české ekonomiky,“ uvedl Jiří Rusnok.

Jiří Rusnok bude od vzniku současné ČNB v roce 1993 jejím v pořadí čtvrtým guvernérem. Jeho předchůdci byli Josef Tošovský, Zdeněk Tůma a Miroslav Singer, jemuž nynější mandát vyprší k 30. červnu 2016 a již nemůže být prodloužen.

Jiří Rusnok je členem bankovní rady, nejvyššího řídícího orgánu ČNB, od března 2014. Svůj první šestiletý mandát se rozhodl předčasně ukončit s ohledem na požadavky evropského práva, které vyžaduje, aby guvernér národní centrální banky byl jmenován alespoň na funkční období pěti let.

ČNB pečuje o cenovou a finanční stabilitu a o bezpečné fungování finančního systému v České republice, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh a zúčtování bank a vykonává dohled nad osobami působícími na finančním trhu.

Bankovní rada je sedmičlenná, vedle Miroslava Singera a Jiřího Rusnoka ji tvoří viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a členové Kamil Janáček, Lubomír Lízal a Pavel Řežábek. Mandát k 30. červnu 2016 končí i Kamilu Janáčkovi. Novými členy bankovní rady již byli s účinností od 1. července 2016 jmenováni Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký.

Členové bankovní rady jsou jmenováni na dobu šesti let a nikdo nesmí zastávat funkci člena bankovní rady více než dvakrát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

12:59 Finanční správa: Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben …