HK ČR: Ministerstvo dopravy se vyhýbá zavedení povinných nabídkových řízení v železniční dopravě

08.03.2016 17:16

Vláda má zítra projednat zásadní materiál Způsob řešení organizace a financování regionální železniční dopravy po roce 2019, který má vytvořit koncepční rámec regionální železniční dopravy až do roku 2034.

HK ČR: Ministerstvo dopravy se vyhýbá zavedení povinných nabídkových řízení v železniční dopravě
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Materiál je předkládán vládě bez podstatných změn oproti verzi předložené k připomínkovému řízení a řada zásadních připomínek v něm nebyla respektována, včetně připomínek uplatněných Hospodářskou komorou České republiky.

„Navrhované poskytování financí ze státního rozpočtu krajům mělo být jednoznačně navázáno na povinnost vyhlašování veřejných nabídkových řízení na provozované vlakové trasy. Nezavedení povinnosti nabídkových řízení v železniční dopravě na rozdíl od dopravy autobusové znamená podle zkušeností Komory opět nepříliš transparentní zadávání stejně jako plýtvání prostředky daňových poplatníků, a je rovněž v rozporu s hlavními dopravně-politickými zásadami EU,“ varuje předseda Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp. Podle něj hrozící paušální prodlužování stávajících smluv s téměř monopolní státní akciovou společností České dráhy pravděpodobně povede k zakonzerovování dané úrovně kvality železniční dopravy a dalšímu prohloubení její ztrátovosti.

„Současný státem podporovaný monopol v regionální železniční dopravě není koncepčním řešením investic do železnice, a to jak vzhledem k omezeným možnostem státního financování investic do drážních vozidel, tak i k pouze částečnému prostoru k řešení vnitřního dluhu železniční osobní dopravy prostřednictvím nového Operačního programu Doprava. Jenom rozšířený vstup investorů může zajistit dostatečnou atraktivnost železnice, a tím i veřejné dopravy jako celku,“ uzavírá Šíp.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…