HK ČR: Ministerstvo dopravy se vyhýbá zavedení povinných nabídkových řízení v železniční dopravě

08.03.2016 17:16

Vláda má zítra projednat zásadní materiál Způsob řešení organizace a financování regionální železniční dopravy po roce 2019, který má vytvořit koncepční rámec regionální železniční dopravy až do roku 2034.

HK ČR: Ministerstvo dopravy se vyhýbá zavedení povinných nabídkových řízení v železniční dopravě
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Materiál je předkládán vládě bez podstatných změn oproti verzi předložené k připomínkovému řízení a řada zásadních připomínek v něm nebyla respektována, včetně připomínek uplatněných Hospodářskou komorou České republiky.

„Navrhované poskytování financí ze státního rozpočtu krajům mělo být jednoznačně navázáno na povinnost vyhlašování veřejných nabídkových řízení na provozované vlakové trasy. Nezavedení povinnosti nabídkových řízení v železniční dopravě na rozdíl od dopravy autobusové znamená podle zkušeností Komory opět nepříliš transparentní zadávání stejně jako plýtvání prostředky daňových poplatníků, a je rovněž v rozporu s hlavními dopravně-politickými zásadami EU,“ varuje předseda Dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp. Podle něj hrozící paušální prodlužování stávajících smluv s téměř monopolní státní akciovou společností České dráhy pravděpodobně povede k zakonzerovování dané úrovně kvality železniční dopravy a dalšímu prohloubení její ztrátovosti.

„Současný státem podporovaný monopol v regionální železniční dopravě není koncepčním řešením investic do železnice, a to jak vzhledem k omezeným možnostem státního financování investic do drážních vozidel, tak i k pouze částečnému prostoru k řešení vnitřního dluhu železniční osobní dopravy prostřednictvím nového Operačního programu Doprava. Jenom rozšířený vstup investorů může zajistit dostatečnou atraktivnost železnice, a tím i veřejné dopravy jako celku,“ uzavírá Šíp.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády z technických důvodů zkrátí sobotní den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci, otevřen bude i Hrzánský palác

22:16 Úřad vlády z technických důvodů zkrátí sobotní den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci, otevřen bude i Hrzánský palác

V sobotu 27. a neděli 28. října 2018 budou pro veřejnost mimořádně zpřístupněny Hrzánský a Lichtenšt…