„Novela zákoníku práce nejenže nepřináší slibovanou flexibilitu pracovněprávních vztahů, naopak dojde k jejímu snížení. Příkladem jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, kde se zavádí nové evidenční povinnosti a zpřísňují se pravidla odměňování, která atraktivitu těchto dohod v praxi významně omezí,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Dohoda o pracovní činnosti totiž aktuálně umožňuje zaměstnavatelům zejména v sezónních oborech, jako je např. cestovní ruch či pohostinství, modelovat pracovní dobu zaměstnance tak, aby nepřesáhla 20 hodin týdně v období 52 týdnů. Nově má být toto období ale zkráceno na polovinu, tedy 26 týdnů. „Tím by DPČ pro mnohé zaměstnavatele zcela ztratila svůj význam,“ doplňuje Dlouhý.
Navíc nová povinnost evidovat a rozvrhovat práci zaměstnancům vykonávajícím práci na základě DPČ či zcela nelogicky i v případech zaměstnanců pracujících na základě DPP je tak komplikovaná a administrativně náročná, že je v praxi téměř neaplikovatelná. To bude zcela likvidační pro příležitostné zaměstnávání např. studentů, penzistů a dalších slabých a nízkopříjmových skupin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva