HK ČR: Propad absolventů musí řešit stát

12.09.2013 11:05

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) dlouhodobě upozorňuje na propad počtu absolventů technických oborů v příštích 5 – 10 letech. Některé firmy již odříkají zakázky z důvodu nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a situace se bude i nadále zhoršovat. HK ČR navrhla v rámci Kooperativního modelu spolupráce škol a firem osm opatření na zlepšení situace v odborném školství. Bohužel většina opatření zůstává pouze na papíře. Stát je tím, kdo musí začít tento problém okamžitě řešit.

HK ČR: Propad absolventů musí řešit stát
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

HK ČR spolu se Svazem průmyslu a dopravy, Ministerstvem průmyslu a obchodu, a Ministerstvem financí připravilo návrh novely zákona o dani z příjmu, která zavádí daňové zvýhodnění pro firmy. Návrh bude již zítra 12. září projednáván v Senátu ČR. HK ČR tímto apeluje na všechny zainteresované strany, aby toto opatření bylo urychleně schváleno a firmy mohly začít daňové zvýhodnění uplatňovat již od 1. ledna 2014. „Daňové zvýhodnění je jedním z opatření Kooperativního modelu, který Hospodářská komora představila na jaře tohoto roku. Firmy si díky tomuto návrhu mohou odečíst od základu daně náklady na jednoho žáka konajícího praxi ve firmě. Novela také zvyšuje limit daňově uznatelných výdajů stipendií u středoškoláků i vysokoškoláků a zavádí podporu firemní investice do vybavení určeného pro vzdělávání, a to až do 110%,“ vysvětluje viceprezident HK ČR Zdeněk Somr.

Dalším z opatření, která navrhuje HK ČR a která jsou plně v souladu s Kooperativním modelem, je zavedení stáží pedagogických pracovníků ve firmách s cílem zajistit průběžný kontakt učitelů s firemní sférou. „HK ČR má připraven projekt, o jehož podpoře z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost již delší dobu jedná s MŠMT. Zatím však bez výsledku. Projekt je plně v souladu s doporučeními Evropské komise na provázání vzdělávání s trhem práce a zároveň by mohl přispět k efektivnímu dočerpání zbylých prostředků EU určených na vzdělávání. Díky naší regionální síti jsme navíc připraveni začít projekt realizovat okamžitě,“ dodává viceprezident Somr. 

HK ČR mapuje problematiku odborného školství i v dalších zemích Evropy, které mohou být v mnoha ohledech českému vzdělávacímu systému inspirací. Dle aktuálních statistických dat je zřejmé, že Německo či Rakousko si vedou v oblasti uplatnění absolventů více než dobře, a právě proto HK ČR navázala úzkou spolupráci s hospodářskými komorami v obou zmíněných zemích. „Vzájemná výměna zkušeností a jejich implementace do českého prostředí jsou a budou i nadále cílem spolupráce s našimi přeshraničními partnery, kteří jsou ochotni nám své zkušenosti předat, což HK ČR jako největší zástupce podnikatelů v zemi velmi oceňuje,“ uzavírá Somr.

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 65 regionálních komorách a 83 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: komora.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora zve firmy do podnikatelské delegace, doprovázející prezidenta do Slovinska

17:37 Hospodářská komora zve firmy do podnikatelské delegace, doprovázející prezidenta do Slovinska

Hospodářská komora České republiky vyzývá české firmy k účasti v podnikatelské delegaci, která ve dn…