HZS ČR: Zásah a podmínky na místě mimořádné události zlepšuje už pátým rokem technika pořízená z fondů EU

16.08.2020 15:00

Výstupy projektů operace Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru České republiky pro Efektivní zásah („Efektivní zásah“) slouží hasičům už pátým rokem. Projekty operace Efektivní zásah byly spolufinancovány ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu pro období 2007 – 2013 (85 % celkových způsobilých výdajů projektů).

HZS ČR: Zásah a podmínky na místě mimořádné události zlepšuje už pátým rokem technika pořízená z fondů EU
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

V rámci projektů operace Efektivní zásah byla pro Hasičský záchranný sbor České republiky pořízena technika a věcné prostředky, které přinášejí vyšší efektivitu, akceschopnost a mobilitu, zlepšují podmínky na místě zásahu a v neposlední řadě zvyšují úroveň bezpečnosti práce hasičů při zásazích, kontrolu stavu a kvality ošetření osobních ochranných prostředků hasičů apod.

Využití v zásahové činnosti

Vybraná technika a věcné prostředky pořízené v rámci operace Efektivní zásah byly využity například při řešení mimořádných událostí v souvislosti s onemocněním COVID-19 a tyto sloužily pro zvýšení mobility velitelů zásahu, pro rychlejší zásah jednotek hasičských záchranných sborů krajů či pro zlepšení podmínek na místě zásahu. Jednalo se o:

  • velitelské, dopravní, užitkové automobily,
  • terénní vozidla SxS s příslušenstvím,
  • mobilní kompresorové stanice, tlakové láhve, izolační dýchací přístroje vzduchové vč. komunikačního prostředku v masce,
  • zkušební a měřící zařízení, soupravy pro kalibraci detekční techniky,
  • protichemické ochranné oděvy typu 1a,
  • protiplynové kontejnery a kontejnerové nosiče M,
  • dekontaminační sprchy,
  • pračky a sušiče pro ošetřování zásahových oděvů pro hasiče.

Automobilový žebřík AZ 30 s rekonstruovanou žebříkovou sadou pořízený v rámci projektu „Efektivní zásah“ Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje byl využit například u rozsáhlého požáru statku (Chotěšov, Plzeňský kraj), kdy hořelo pod střechami statku a v prostorách s volně uskladněnou slámou. V blízkosti ohně se nacházely stáje se zvířaty.

Termokamera pořízená v rámci projektu „Efektivní zásah“ Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje byla využita například u mimořádné události – požáru v průmyslovém objektu (Vsetín, Zlínský kraj). Při současném hašení požáru a ochlazování zařízení hasiči termokamerou kontrolovali filtrační zařízení uvnitř haly, které bylo zdrojem požáru.

Mobilní infračervený spektrometr FTIR pořízený v rámci projektu „Efektivní zásah“ Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje byl využit například u mimořádné události (Napajedla, Zlínský kraj), kdy hasiči byli přivoláni na místo výskytu neznámé látky v kaluži a pro její identifikaci využili mobilní infračervený spektrometr FTIR pořízený v rámci projektu „Efektivní zásah“. Provedená měření následně vyloučila, že by se jednalo o nebezpečnou látku.

Těžká vyprošťovací sada na dopravní nehody pořízená v rámci projektu „Efektivní zásah“ Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje byla využita například u nehody dvou kamionů a osobního vozu (Janov, Pardubický kraj). Ze sady byly využity hydraulické nůžky a motorová pohonná jednotka pro vyproštění osob z havarovaných vozidel.

Využití pro prezentaci činnosti Hasičského záchranného sboru České republiky

Vybraná technika a věcné prostředky pořízené v rámci projektů operace Efektivní zásah byly za účelem propagace Hasičského záchranného sboru České republiky a jeho činnosti prezentovány na řadě akcí. Například:

  • Dne 9. října 2019 v Jihlavě na Výroční konferenci Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 – 2020. K vidění byl sací bagr a užitkový automobil, které využívá Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky, nebo termokamera se záznamem dat, dýchací přístroj včetně komunikačního prostředku, zásahový radiometr DC-3H-08 či protichemický oděv přetlakový lehký, které vlastní Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina.
     
  • Dne 28. října 2018 na slavnostní přehlídce k oslavám sta let československé státnosti bylo prezentováno terénní vozidlo SxS na přívěsu Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a sací bagr s nástavbou Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky.
     
  • Ve dnech 26. října 2018 až 28. října 2018 v Praze na Letenské pláni u příležitosti oslav sta let československé státnosti bylo prezentováno terénní vozidlo SxS Arcticat Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Využití při taktických cvičeních

Vybraná technika a věcné prostředky byly využity při taktických a součinnostních cvičeních, např. dne 25. června 2020 při taktickém cvičení integrovaného záchranného systému k nácviku spolupráce jednotek požární ochrany s leteckou hasičskou službou při požáru lesa, kdy byl využit velitelský automobil (foto 8) Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

Operace Efektivní zásah

V letech 2013 – 2015 realizoval Hasičský záchranný sbor České republiky se spolufinancováním ze strukturálních fondů Evropské unie operaci Technika, technologie a prostředky Hasičské záchranného sboru České republiky pro efektivní zásah („Efektivní zásah“).

V rámci operace Efektivní zásah byla pro Hasičský záchranný sbor České republiky pořízena následující technika, technologie a věcné prostředky s účelem:

  • Pro zvýšení mobility a efektivnosti jednotek HZS ČR při zásahu na mimořádné události

    Byly pořízeny různé druhy moderní techniky a technologií umožňující rychlé nasazení a poskytnutí záchranných prací (mobilita) a efektivnost prováděných záchranných prací. Jde o velitelské automobily, terénní vozidla SxS s příslušenstvím, dopravní automobily, užitkové automobily, kontejnerové nosiče M (střední), kontejnery tankovací, automobilové žebříky AZ 30 s rekonstruovanou žebříkovou sadou a polní kuchyni humanitární základny.
     
  • Pro zvýšení kvality záchranných prací prováděných HZS ČR

    Byly pořízeny technicky vyspělé prostředky umožňující zvýšení kvality záchranných prací. Jde o celokovové lodě s motorem a přívěsem pro přepravu, prostředky statického zabezpečení budov (v sadách redukovaných a rozšířených), těžké vyprošťovací sady na dopravní nehody, termokamery pro hasiče, bagr sací a nezávislé digitální opakovače.
     
  • Pro zlepšení podmínek na místě zásahu a bezpečnosti práce hasičů na místě zásahu

    Byly pořízeny moderní ochranné prostředky a zařízení, které zlepšují podmínky na místě zásahu, snižují některá rizika vyplývající ze zásahové činnosti a charakteru mimořádné události a zvyšují tak bezpečnost práce zasahujících hasičů. Jde o mobilní kompresorové stanice pro potápěčské skupiny, izolační dýchací přístroje včetně komunikačního prostředku v masce, tlakové lahve k izolačnímu dýchacímu přístroji, kompozitové, zkušební a měřicí zařízení, protichemické ochranné oděvy typu 1a, soupravy pro kalibraci detekční techniky, zásahové radiometry, mobilní infračervené spektrometry FTIR, infračervené spektrometry laboratorní, kontejnery protiplynové, dekontaminační sprchy a pračky a sušiče.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…