HZS: Z Bejrútu se včera v noci vrátil i plk. Lukeš, expert při EU

13.08.2020 20:29

Český odborník v oblasti krizového řízení plk. Ing. Miroslav Lukeš z HZS Karlovarského kraje, který odletěl do Bejrútu jako expert koordinačního a vyhodnocovacího týmu Evropské unie je již také bezpečně doma. I jeho, stejně jako celý USAR tým, nyní čeká karanténa.

HZS: Z Bejrútu se včera v noci vrátil i plk. Lukeš, expert při EU
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Jedním z jeho konkrétních úkolů bylo získání kontaktů a zajištění přístupu na Bejrútské letiště kvůli vedení přehledu o distribuci humanitární pomoci, kterou Libanonu poskytují státy EU. To několik dní nebylo možné. S využitím místních kontaktů české ambasády se to nakonec podařilo a EUCP tým přístup i kontakty získal. „Chtěl bych určitě vyzdvihnout pomoc zástupců ambasády, zejména úsilí paní Dagmar Minaříkové, při řešení tohoto úkolu. Bez jejich přispění by to nebylo možné tak rychle vyřešit.“ Říká plk. Lukeš a dále popisuje svojí činnost:

„V týmu EUCP jsem byl na začátku zodpovědný za spolupráci s UCC (USAR Coordination Cell), který koordinoval činnost těchto týmů na místě. Měl jsem vyhodnotit případnou potřebu dalších modulů z evropských zemí (USAR, CBRN, EMT, statici apod.), tj. analyzovat informace z místa výbuchu, z četných jednání se zástupci ministerstev, místní samosprávy a zejména armády, která převzala kompletní řešení následků výbuchu. Výsledky analýzy zaslal EUCP tým na ERCC (Emergency Response Coordination Centre) a členské státy se podle ní mohou řídit v nabídkách modulů nebo další materiální pomoci.“

Na místě pokračuje v činnosti EUCP tým v redukovaném složení a bude zajišťovat zejména spolupráci se zástupci Libanonské vlády a armády při přijímání a distribuci humanitární pomoci a analýzu dalších potřeb Libanonu při řešení následků výbuchu, ale třeba i podporu pro zvládání nákazy COVID-19, která místní občany a vládu velmi znepokojuje a je i tamní prioritou.

Plk. Lukeš kromě zkušeností z přípravy na zvládání mimořádných událostí a krizových situací a ze zásahů složek IZS v ČR prošel speciálním výcvikem a nasbíral řadu zkušeností ze zahraničí, např. se podílel na vyhodnocování protipovodňových opatření v Nigérii nebo koordinoval humanitární pomoc na Filipínách po rozsáhlých tropických bouřích (obojí v roce 2013). Naposledy působil v mezinárodním koordinačním týmu po zemětřesení v Nepálu v dubnu 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

THMP: Proběhne nové zatřídění při přípravě Koncepce veřejného osvětlení

22:33 THMP: Proběhne nové zatřídění při přípravě Koncepce veřejného osvětlení

Před necelými dvěma lety, v červnu roku 2019, pražští radní odsouhlasili vznik vůbec první dlouhodob…