Hejtman Netolický: Cihelna je pro kraj nejvýznamnější vojensko-historickou akcí

17.08.2017 10:25

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se v Králíkách a okolí uskuteční další ročník vzpomínkové akce Cihelna 2017, zaměřené na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století, ale také ze současnosti. Velkou podívanou pro všechny, věnovanou tématu obrany státu, každoročně podporuje i Pardubický kraj. Ten na Komenského náměstí spolu s armádními, policejními, celními a vězeňskými složkami představil novinářům a široké veřejnosti malou ochutnávku jejich současného vybavení a výcviku.

Hejtman Netolický: Cihelna je pro kraj nejvýznamnější vojensko-historickou akcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
reklama

„Cihelna se letos koná už po dvacáté a velmi si vážím toho, že se tuto tradici podařilo tolik let udržet a navíc i rozvíjet do podoby, která láká při pěkném počasí na 25 tisíc návštěvníků,“ řekl na úvod hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Pro Pardubický kraj je to nejvýznamnější akce z hlediska vojensko-historického, hned vedle Aviatické pouti věnované letectví. Velký význam přikládáme i prezentaci armády a složek integrovaného záchranného systému. Navíc krajina s panoramatem Králického Sněžníku je pro ni jako stvořená.“

Den sil podpory Armády České republiky zahájí generální nácvik celé akce v pátek ve 14 hodin, na který naváže večerní kulturní program na náměstí v Králíkách s Monikou Absolonovou. Sobotní program se rozeběhne v 9 hodin ráno, ukázky potom od půl jedenácté. Po celou neděli pak budou otevřena muzea v Králické pevnostní oblasti.

„V letošním roce máme pronajaté parkoviště o něco dál od hlavní silnice, proto prosím všechny návštěvníky, aby si nechali časovou rezervu a dorazili včas na začátek,“ informovala starostka obce Králíky Jana Ponocná.

Armáda České republiky předvede současný stav své postupně modernizované výzbroje a ukázky jak pozemních a vzdušných sil, tak i dalších složek. Novinkou budou ukázky likvidace požárů v rámci leteckých jednotek, ve vojenských újezdech a také v muničním skladu. Stejně jako Cihelna totiž profesionální hasičské vojenské jednotky slaví letos 20 let od svého vzniku.

Dvacátý ročník akce Cihelna se ve své historické části věnuje závěrečným bojům roku 1945. Podílet se na nich budou členové z 31 klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek z celé naší republiky, Slovenska a Polska. Na „bojišti“ u Vojenského muzea Králíky se setká více než 300 dobově uniformovaných, vystrojených a vyzbrojených herců (reenactorů). Polovina v německých, polovina v sovětských uniformách. Nasazeno bude 35 kusů pojízdné nebo létající techniky a deset různých typů děl. Více než dvě třetiny z nich budou historické originály. Nejmohutnějšími stroji na straně útočníka (sovětská armáda) budou tanky T34/76, T34/85 a SU-100 s hmotností přesahující 30 tun u každého z nich. Celkem se na „bojišti“ objeví v různých rolích pět tanků! Na straně ustupujících obránců (německá armáda) budou nejmohutnějšími stroji kolopásová vozidla v různém provedení, která se na bojišti objeví ve 4 exemplářích… Na německé straně bude mít roli i nejtěžší dělostřelecká zbraň letošní Cihelny – 15 cm těžká polní houfnice model 18, v provedení 18/47 (N).

Začátek historické ukázky je situován do časů velkých německých vítězství. Vojenský prostor, v době okupace zásadně rozšířený, slouží k výcviku jednotek, chystajících se k nasazení na frontách války. Jednotky zde provádějí nácviky, probíhají rozsáhlá cvičení…Další obraz se odehrává na jaře 1945 ve stejném prostoru. Školní a výcvikové jednotky se připravují k obraně, budují se zátarasy a uzávěry komunikací, z fronty ustupují jednotky. S blížícím se koncem války je aktivní i odboj, který provádí sabotáže a přepady. Do výcvikového prostoru pak přichází skutečná válka. Německá armáda se ztrátami ustupuje, sovětská se ztrátami prostor obsazuje… Radost z vítězství smete palba do osvobozeného prostoru, se kterou přichází další ztráty těch, co musí postupovat dál, až do úplného konce bojů a vytouženého míru…Začátek historických ukázek je v sobotu v 11:40 a v 15:20 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

22:02 Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně …