Hejtman Netolický zahájil školní rok

03.09.2013 17:08

První zvonění nového školního roku vyslechl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický ve Střední průmyslové škole stavební (SPŠS) Pardubice. Náměstkyně hejtmana Jana Pernicová zahájila nový školní rok v Základní škole Riegrova Svitavy a zúčastnila se i slavnostního otevření učebny fyzicky Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli.

Hejtman Netolický zahájil školní rok
Foto: kancelář hejtmana M. Netolického
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
reklama

„Tuto školu na okraji Pardubic jsem si pro svou návštěvu vybral záměrně, protože nabízí pro uplatnění na trhu práce velmi zajímavé technické obory. Pardubický kraj ve stavební průmyslovce stipendijně podporuje obory tesař a zedník a mám radost, že pro absolventy není problém najít práci,“ konstatoval hejtman. „S potěšením jsem zjistil, že řada žáků trávila prázdniny praxí na stavbách. Sepjetí s praxí je skutečně jednou ze silných stránek školy,“ kvitoval aktivitu žáků Netolický.

Hejtman zahájil výuku ve 4. ročníku maturitního oboru pozemní stavitelství a zavzpomínal přitom i na svá studentská léta: „Vstoupili jste do závěrečného ročníku střední školy, který sice uteče nejrychleji, ale zato je organizačně nejvíce náročný. A nemám na mysli pouze stužkovací večírek nebo maturitní ples. Přeji vám proto, aby se vám především podařilo se dobře připravit na maturitní zkoušky.“ Hejtman nezapomněl ani na vyučující, kterým popřál do nového školního roku hlavně pevné nervy. Poté si prošel prostory celé SPŠS a seznámil se s praktickou částí výuky včetně výrobků žáků.

„Možnost dobrého uplatnění na trhu práce je společně s prostupností oborů vzdělání silnou stránkou naší školy. Každý náš učeň, který si chce najít místo a chce pracovat, si práci najde,“ vysvětlila ředitelka školy Renata Petružálková. SPŠS nabízí vzdělávání v maturitních a učebních oborech stavebnictví, zedník, truhlář, malíř a lakýrník, instalatér, umělecký kovář a zámečník, pasíř, tesař, stavební provoz.

Nový školní rok – nová učebna fyziky i nová kotelna v Litomyšli

Náměstkyně hejtmana pro školství, kulturu a památkovou péči Jana Pernicová zavítala první školní den do Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli. Spolu s ředitelkou školy Ivanou Hynkovou, starostou a místostarostou Litomyšle Michalem Kortyšem a Radomilem Kašparem slavnostně otevřeli nově zrekonstruovanou učebnu fyziky, která bude sloužit především fyzikálnímu kroužku. Jeho členové se opakovaně umisťují na prvních příčkách nejrůznějších odborných soutěží, včetně celosvětových kol soutěže AMAVET.

„Vážím si toho, že litomyšlské gymnázium připravuje žáky ke studiu technických oborů. Zaměstnavatelé si často stěžují, že v Pardubickém kraji je takových gymnázií velmi málo. A to vaše rozhodně patří k těm nejúspěšnějším v regionu,“ pochválila výsledky školy Jana Pernicová. „Je vidět, že učebna je ve správných rukou. Žáci nám ukázali, že si s fyzikou výborně rozumějí. V dnešní době je to skoro vzácnost,“ komentovala náměstkyně několik divácky atraktivních fyzikálních pokusů, které přítomným předvedli studenti gymnázia.

Ředitelka gymnázia Ivana Hynková pak zavedla návštěvu do nově zrekonstruované kotelny, na kterou přispěl Pardubický kraj ze svého rozpočtu více než třemi miliony korun.

Nadšení prvňáčků ve Svitavách

Jana Pernicová také zahájila nový školní rok v Základní škole Riegrova ve Svitavách. „Lidé si myslí, že politici se jezdí do škol jen prezentovat. Já jsem se přijela podívat na děti, které se ještě do školy těší. Radost ve vašich tvářích je opravdová a já vám přeji, aby vám nadšení ve škole co nejdéle vydrželo,“ promluvila Jana Pernicová k prvňáčkům. Náměstkyně hejtmana si v základní škole prohlédla nové učebny technických předmětů, které byly vybudovány za peníze z evropských fondů, a také učebnu vaření, kterou si škola financovala sama. „Rekonstrukce suterénních prostor se nadmíru povedla. Líbí se mi především rozdělení technických učeben proskleným průhledem. V takových učebnách se musí dobře pracovat žákům i jejich učitelům,“ komentovala místnosti vybavené nářadím, svěráky a dalšími technickými stroji náměstkyně.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Martin Netolický
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování, problém je totiž i přečíst SMS

13:30 Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování, problém je totiž i přečíst SMS

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci seniorům. Prochází s nimi krok po kroku proces registrace…