Hlavním tématem 28. sněmu hospodářské komory se staly překážky při podnikání

26.05.2016 17:30

Složitá a nepřehledná legislativa a nadměrná administrativní zátěž na bedrech podnikatelů se staly hlavním tématem 28. sněmu Hospodářské komory České republiky. Podnikatelé by ale mohli dostat do rukou nový elektronický nástroj PES, který by za ně administrativní a regulatorní povinnosti vůči státu v budoucnu pohlídal.

Hlavním tématem 28. sněmu hospodářské komory se staly překážky při podnikání
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Právní elektronický systém pro podporu podnikání PES by mohl trvale přispívat k odstraňování nadměrné byrokratické zátěže podnikatelů. Chceme jím přispět k vytvoření předvídatelného a přátelského klimatu pro podnikání,“ řekl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý během sněmu krátce poté, co zkritizoval vládu, že zhoršuje podmínky pro podnikání.

„Cílem je, aby podnikatelé našli vše na jednom místě a z jednoho místa mohli plnění povinností vůči státu spravovat, aniž by se museli obávat, že na něco zapomenou,“ říká Dlouhý. Systém, který by mohl snížit zátěž podnikatelů stejně jako v minulosti CzechPointy, by mohl plně fungovat od roku 2018.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka ve svém projevu vyjádřil tomuto projektu svou podporu a dle svých slov už požádal ministra průmyslu a obchodu, aby prověřil možnosti implementace takového systému – jak legislativní, tak technickou. Zároveň jej požádal, aby byla na ministerstvu zřízena pracovní skupina, která by řešila jeho návaznost na další informační systémy, které spravuje a provozuje stát.

Dlouhý na sněmu prezentoval také další námět – jednu paušální daň, která by měla ulehčit život drobným podnikatelům, živnostníkům, které trápí souběžnost každoročního jarního podávání přiznání a přehledů finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, komunikace s každou z těchto institucí a konečně kontroly, které tyto úřady provádí u podnikatele nezávisle na sobě.

„Jsme přesvědčení, že u drobných podnikatelů by stát měl umožnit sjednocení termínů povinností poplatníků, sjednotit sdružení u plateb daně a u obou povinných pojistných a soustředit komunikaci podnikatele se třemi institucemi, tedy finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnou do prostého kontaktu s finančním úřadem, který by vyinkasované prostředky podle zákonného klíče přeadresoval i zbylým dvěma institucím,“ uvedl Dlouhý.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská akademie Vyškov: Zástupci Vojenské akademie tradičně uctili památku velitele paraskupiny Wolfram

22:11 Vojenská akademie Vyškov: Zástupci Vojenské akademie tradičně uctili památku velitele paraskupiny Wolfram

Pietní akt k uctění památky velitele paraskupiny Wolfram a patrona pěší roty Aktivní zálohy Krajskéh…