Hnutí Brontosaurus: Česká vesnice v srbském Banátu ožila s dobrovolníky

20.07.2019 8:40

Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus vyrazili za krajany Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Banátu. Pomohli nejen s obnovou některých historických míst, ale také na dvanáct dní rozproudili život v obci, kde žijí potomci českých přistěhovalců z devatenáctého století.

Hnutí Brontosaurus: Česká vesnice v srbském Banátu ožila s dobrovolníky
Foto: brontosaurus.cz
Popisek: Hnutí Brontosaurus

Spolupráce Hnutí Brontosaurus s obcí České Selo a sousední Kruščicí pokračuje již sedmým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Letos jsme ve spolupráci s Českou národní radou v Srbsku zahájili projekt na vybudování sítě turistických tras mezi místy obývanými krajany.

V Českém Selu dobrovolníci pomáhají s údržbou historické studně, obecních prostranství, hřbitova či křížků v okolí obce a vyvěšovali jsme zde také budky pro ohrožené ptactvo. V Kruščici přispěli Brontosauři k opravám krajanského domu z devatenáctého století, který bude sloužit jako muzeum a výstavní prostor. Pro místní děti jsme také uspořádali soutěžní odpoledne s ekohrami.

"Jsme moc spokojeni s tím, kolik práce mladí lidé z České republiky udělali pro naši obec," říká předseda České Besedy v Českém Selu Josef Bužek. "S Brontosaury spolupracujeme rádi. Vesnice na dvanáct dní ožije a na konci akce je vidět, kolik míst prokouklo a kolik! se toho opravilo. Už teď se těšíme na setkání příští rok," dodává. "Hned je tu aspoň na čas veseleji," svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se stěhují pryč za prací.

Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí společenské události -- zpívání u ohně, přednášky, výlety... Dobrovolníci například také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát několik utkání s okolními obcemi. "Je to skoro jako jet k babičce na venkov, s krajany jsme navázali opravdová přátelství," usmívá se pravidelná účastnice táborů Kristýna Hájková. "Určitě i díky tomu, že se nebojíme vzít do ruky rýč, hrábě či štětku," doplňuje Týna.

Letos Brontosauři zahájili nový projekt turistického značení, které má podpořit rozvoj šetrného turistického ruchu v obcích. Cílem je propojit obce Česko Selo a Kruštici s městem Bela Crkva a nakonec je provázat s krajanskými obcemi v sousedním Rumunsku.

Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky ! a lidi již čtyřicet pět let. Jeho členové letos již poosmé pom! áhali také s rozvojem šetrné turistiky na Podkarpatské Rusi, kde se podařilo tisíce km turistických tras. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.

V létě Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice na hradech, zámcích, chráněných územích či stanicích pro handicapované živočichy. Na většinu akcí se lze stále hlásit. Zájemci informace najdou ZDE.

Fotky můžete omrknout na našem Facebooku ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Černé sáčkové čaje – povzbudí, neuškodí, neoslní

10:58 dTest: Černé sáčkové čaje – povzbudí, neuškodí, neoslní

Řada lidí začíná den šálkem černého čaje, přičemž většinou sáhnou spíše po rychlém řešení v podobě č…