Hnutí Brontosaurus: Díky dobrovolníkům ožila česká vesnice v srbském Banátu

25.07.2016 8:16

Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus vyrazili na začátku července za krajany do Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Banátu. Pomohli nejen s obnovou některých historických míst, ale také na dvanáct dní rozproudili život v obci, kde žije necelých čtyřicet potomků českých přistěhovalců z devatenáctého století.

Hnutí Brontosaurus: Díky dobrovolníkům ožila česká vesnice v srbském Banátu
Foto: brontosaurus.cz
Popisek: Hnutí Brontosaurus

Spolupráce Hnutí Brontosaurus s obcí České Selo a sousední Kruščicí pokračuje již čtvrtým rokem. Za tuto dobu vzniklo mezi místními lidmi a organizátory táborů silné pouto a velmi přátelské vztahy. Dobrovolníci pomáhají s údržbou hřbitova či křížků v okolí obce, obnovou historických studní i opravami krajanského domu z devatenáctého století, který bude sloužit jako muzeum a výstavní prostor.

"Jsme moc spokojeni, že společně s mladými lidmi z České republiky děláme něco pro naši obec," říká starosta Českého Sela Ladislav Tesař. "S Brontosaury spolupracujeme rádi, vždy to tady velmi ožije. Doufám, že budeme pokračovat i v dalších letech," dodává. "Hned je tu aspoň na čas veseleji," svěřuje se krajanka paní Sloupová. V obci totiž ubývá zejména mladých lidí, kteří se odstěhovávají za prací.

Vedle dobrovolnické pomoci na akci nechybí mnohé společné společenské události -- zpívání u ohně, přednášky, výlety. Dobrovolníci také doplnili místní fotbalový klub, aby mohl sehrát ně! kolik utkání s okolními obcemi. "Cítím se tady skoro jako u prarodičů na venkově, krajani nás přijali za své," směje se pravidelná účastnice táborů Lucie Lomičová.

Hnutí Brontosaurus se věnuje dobrovolnictví pro přírodu, památky a lidi již přes čtyřicet let. Jeho členové letos již popáté pomáhali také s rozvojem šetrné turistiky na Podkarpatské Rusi, kde se podařilo vyznačit přes 1 300 km turistických tras. V indickém Ladakhu podporují dobrovolníci stavbu školy.

Během léta Hnutí Brontosaurus nabízí také desítky atraktivních akcí po celé České republice, zejména na hradech, zámcích, v chráněných územích, stanicích pro handicapované živočichy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Díky daru se zvýší komfort popálených dětských pacientů na JIP

9:23 ČEZ: Díky daru se zvýší komfort popálených dětských pacientů na JIP

Klinika popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nově zrekonstruovala převazovou…