Hnutí Oživení hledalo cenzuru v radničních novinách. Zde jsou výsledky

28. 4. 2015 17:26

Unikátní monitoring cenzury radničních zpravodajů dokončen. Sdružení Oživení uveřejnilo hlavní výsledky hodnocení 500 čísel radničních novin. Občané mohou sami nahlašovat problematické zpravodaje.

Hnutí Oživení hledalo cenzuru v radničních novinách. Zde jsou výsledky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Provedli jsme unikátní obsahovou analýzu 500 čísel radničních zpravodajů celkem stovky samospráv v rámci projektu Hlásnátrouba.cz. Analýza navazuje na první podobný průzkum z roku 2006, nově však probíhala pomocí speciální webové aplikace pro přesné měření analyzovaných ploch periodik.

Hlavní zjištění:

• Cenzura radničních novin je stále masívní. Od roku 2006 nedošlo k žádné významné změně.
• Každé druhé periodikum neobsahuje ani náznak alternativních názorů vůči politice radnice.
• Nejvíce prostoru pro alternativní názory v r. 2014 poskytoval zpravodaj v Kostomlatech nad Labem (54,08 %).
• V průměru informování jednoho občana stojí ročně 13 Kč, námi sledovaný vzorek 100 samospráv takto ročně utratí 83,6 milionů korun.
• Ve 43 % případů byli místní politici nadprůměrně zmiňováni v článcích a v každém třetím čísle měli nadprůměrný počet fotek. Nechtěného prvenství v tomto směru dosáhly zpravodaje Příbrami a Moravskoslezského kraje. Například v jednom čísle Zpravodaje Kahan byl průměrný počet fotek překročen 9 krát, počet zmínek pak 6 krát.

Na nově spuštěném webu si mohou uživatelé vyhledat dle regionů hodnocené zpravodaje a procházet detailní hodnocení jednotlivých čísel stránku po stránce se zobrazením reklamy, alternativních názorů, fotek atp.

Důležitým prvkem webu je možnost uživatelů nahlašovat problematická čísla k vyhodnocení. Uživatelé stránek budou moci tyto podněty také dále známkovat a komentovat jejich obsah.

Součástí projektu je také poskytování poradenství místním zastupitelům, kteří jsou kráceni na svých právech na přiměřený prostor pro své názory v místním periodiku. Naši právníci aktivně pomáhají řadě místních zastupitelů domoci se svých práv.

Projekt zapojuje občany, zastupitele i vedení radnic do řešení problému zneužívání radničních periodik. Krom hodnocení plánujeme sestavit pro radnice manuál, jak lépe zpravodaje vydávat a také se zaměříme na legislativní změny, shrnuje plány Oldřich Kužílek, spolupracující expert a autor metody hodnocení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj přebírá dohled nad výběrem stavitele pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici

11:43 Pardubický kraj přebírá dohled nad výběrem stavitele pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici

Rada Pardubického kraje na svém jednání rozhodla, že na sebe kraj převezme celé zadávací řízení včet…