Hospodářská komora ČR: Peníze na výzkum, vývoj a inovace pro aplikaci do praxe

25.5.2015 12:02 odp.

Vláda ČR dnes projedná Program aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje „TRIO“ a návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2016 s výhledem na léta 2017 a 2018. Předpokládané celkové výdaje na Program budou 6 150 mil. Kč, což při očekávané průměrné míře podpory 60 % představuje 3 700 mil. Kč z výdajů státního rozpočtu. Hospodářská komora vítá vyšší podporu pro výzkum, vývoj a inovace. Podpora ve střednědobém horizontu ale musí přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR a zlepšit zejména exportní možnosti tuzemských podnikatelských subjektů.

Hospodářská komora ČR: Peníze na výzkum, vývoj a inovace pro aplikaci do praxe
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Přes deklarovanou podporu aplikovanému výzkumu se nejvíce prostředků orientuje do institucionální podpory výzkumných organizací. Nevidíme však větší podporu zaměření těchto organizací na aplikace do praxe. Zároveň jeden z mála programů na podporu aplikovaného výzkumu – program TA ČR Epsilon – není v roce 2016 podpořen, i když podle vládou schváleného programu měla být letos vyhlášena nová výzva. Nebyl rovněž naplněn slib vlády, že prostředky TA ČR na tento program v roce 2015 budou navýšeny,“ upozorňuje v souvislosti s návrhem výdajů pro výzkum, vývoj a inovace předseda Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Hospodářské komoře ČR a člen představenstva komory Pavel Bartoš.

Zároveň má být podpořen program TRIO, který je orientován na aplikovaný výzkum, ale pouze na část témat, neobsahuje ochranu životního prostředí a dopravu. Prostředky na TRIO jsou zároveň menší, než byly plánované a vládou schválené prostředky na Epsilon.

Materiál není dostatečně ambiciózní

„Je s podivem, že rozsáhlý materiál odůvodňující potřeby financování výzkumu, vývoje a inovací se nezabývá, jaký hospodářský dopad bude mít ročně vynakládaných přibližně 30 miliard Kč a jaké motivační nástroje vedou k posilování prostředků z privátních zdrojů, zejména u základního výzkumu,“ podotýká Bartoš, podle něhož materiál není dostatečně ambiciózní už podle předkládací zprávy a signalizuje nízkou efektivitu vynakládaných prostředků.

Hospodářská komora ČR dlouhodobě prosazuje, aby veškeré dotační peníze, tedy nejen do oblasti výzkumu, vývoje a inovací byly směřovány účelně tak, aby přinášely pozitivní efekty projevující se v konečném důsledku růstem HDP, zvýšenou zaměstnaností a zejména pak zvýšením životní úrovně občanů ČR.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jak zabráníte vzniku ukrajinských ghet?

Co když tu vznikne stejný problém jako s romskými ghety, který neumí stát vyřešit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: V Praze platí od 8. srpna do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

17:18 MHMP: V Praze platí od 8. srpna do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí…