Hospodářská komora ČR: Peníze na výzkum, vývoj a inovace pro aplikaci do praxe

25. 5. 2015 12:02

Vláda ČR dnes projedná Program aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje „TRIO“ a návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2016 s výhledem na léta 2017 a 2018. Předpokládané celkové výdaje na Program budou 6 150 mil. Kč, což při očekávané průměrné míře podpory 60 % představuje 3 700 mil. Kč z výdajů státního rozpočtu. Hospodářská komora vítá vyšší podporu pro výzkum, vývoj a inovace. Podpora ve střednědobém horizontu ale musí přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR a zlepšit zejména exportní možnosti tuzemských podnikatelských subjektů.

Hospodářská komora ČR: Peníze na výzkum, vývoj a inovace pro aplikaci do praxe
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Přes deklarovanou podporu aplikovanému výzkumu se nejvíce prostředků orientuje do institucionální podpory výzkumných organizací. Nevidíme však větší podporu zaměření těchto organizací na aplikace do praxe. Zároveň jeden z mála programů na podporu aplikovaného výzkumu – program TA ČR Epsilon – není v roce 2016 podpořen, i když podle vládou schváleného programu měla být letos vyhlášena nová výzva. Nebyl rovněž naplněn slib vlády, že prostředky TA ČR na tento program v roce 2015 budou navýšeny,“ upozorňuje v souvislosti s návrhem výdajů pro výzkum, vývoj a inovace předseda Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Hospodářské komoře ČR a člen představenstva komory Pavel Bartoš.

Zároveň má být podpořen program TRIO, který je orientován na aplikovaný výzkum, ale pouze na část témat, neobsahuje ochranu životního prostředí a dopravu. Prostředky na TRIO jsou zároveň menší, než byly plánované a vládou schválené prostředky na Epsilon.

OutStreamVideoPlayer

Materiál není dostatečně ambiciózní

„Je s podivem, že rozsáhlý materiál odůvodňující potřeby financování výzkumu, vývoje a inovací se nezabývá, jaký hospodářský dopad bude mít ročně vynakládaných přibližně 30 miliard Kč a jaké motivační nástroje vedou k posilování prostředků z privátních zdrojů, zejména u základního výzkumu,“ podotýká Bartoš, podle něhož materiál není dostatečně ambiciózní už podle předkládací zprávy a signalizuje nízkou efektivitu vynakládaných prostředků.

Hospodářská komora ČR dlouhodobě prosazuje, aby veškeré dotační peníze, tedy nejen do oblasti výzkumu, vývoje a inovací byly směřovány účelně tak, aby přinášely pozitivní efekty projevující se v konečném důsledku růstem HDP, zvýšenou zaměstnaností a zejména pak zvýšením životní úrovně občanů ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Některé telefony ošálíte a odemknete i obyčejnou fotkou

22:45 dTest: Některé telefony ošálíte a odemknete i obyčejnou fotkou

Odemčení obrazovky rozpoznáním obličeje, které nabízejí chytré telefony, je v některých případech sn…