Hospodářská komora: Když už vláda prosadila zrušení karenční doby, měla tento krok spojit s plnohodnotným fungováním e-neschopenky

06.11.2018 15:13

Plnohodnotně fungující systém elektronických neschopenek nebude v provozu dříve než v roce 2020. O návrhu konkrétního harmonogramu jejího zavádění do praxe bude během zítřejší schůze jednat vláda. Podle Hospodářské komory je nesoulad termínů, ke kterým bude zrušena karenční doba a zavedena e-neschopenka, dokladem nekoncepčního postupu vlády, zejména pak ministerstva práce a sociálních věcí.

Hospodářská komora: Když už vláda prosadila zrušení karenční doby, měla tento krok spojit s plnohodnotným fungováním e-neschopenky
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Když vláda prosadila zrušení karenční doby, proti kterému jsme od počátku otevřeně vystupovali, měla tento krok podnikatelům kompenzovat mimo jiné funkčním elektronickým nástrojem k online sledování nemocnosti zaměstnanců. Nyní budeme svědky vakua, kdy bude zrušena karence, ale e-neschopenka nebude plně funkční. A to považuji za chybu,“ sdělil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora již dříve uvedla, že zrušení karenční doby by měl předcházet odzkoušený funkční provoz e-neschopenky. Bez tohoto kontrolního nástroje je totiž zrušení karenční lhůty mimo veškerou racionalitu.

Karenční doba, kterou v minulém týdnu zrušili poslanci, v posledních letech dostatečně prokázala, že je funkčním systémem. Hospodářská komora dlouhodobě odmítala zneužití zrušení karenční doby jako politického nástroje, který povede jak k nárůstu fiktivní nemocnosti, tak k navýšení mzdových nákladů českých zaměstnavatelů. Podle výpočtu Komory jen v souvislosti s najímáním dodatečných zaměstnanců vyplatí tuzemští zaměstnavatelé na hrubých mzdách přes 5 miliard korun. A to navíc bez započítání příslušných pojistných odvodů nebo administrativních nákladů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSZ: Vánoce a přelom roku posunou výplatu důchodů

11:44 ČSSZ: Vánoce a přelom roku posunou výplatu důchodů

Podobně jako v minulých letech dojde i letos v době vánočních svátků a na přelomu roku k posunům vý…