Hospodářská komora: Novela insolvenčního zákona neřeší hlavní problém - insolvenční mafii

17.06.2015 12:42 | Zprávy

I přestože HK ČR oceňuje snahu Ministerstva spravedlnosti řešit nejpalčivější problémy v oblasti insolvencí, novela insolvenčního zákona, která je právě v mezirezortním připomínkovém řízení, má řadu nedostatků. Především neřeší koncepční problém, kterým je tzv. insolvenční mafie. „V novele chybí řešení klientelistických vazeb, tedy situací, kdy je soudcem jmenován konkrétní insolvenční správce s cílem finančně zlikvidovat domnělého úpadce a odstranit tak konkurenci,“ vysvětluje právní expertka HK ČR Markéta Schormová.

Hospodářská komora: Novela insolvenčního zákona neřeší hlavní problém - insolvenční mafii
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Ministerstvo spravedlnosti chce v novele zavést předběžné posouzení věřitelského návrhu, existuje-li podezření, že návrh je šikanózní. „Insolvenční soud má mít lhůtu 24 hodin na posouzení návrhu. Komora tento institut odmítá. V praxi nebude reálné, aby soud pečlivě návrh posoudil v tak krátké lhůtě a zjistil, zda je šikanózní či nikoli. Naopak se obáváme, že zpráva o zahájení insolvenčního řízení může ještě více, než v současné době, ovlivnit obchodní partnery a poškodit podnikatele - údajného úpadce. Máme za to, že aktuální právní úprava má funkční mechanismus pro odmítnutí bezdůvodného insolvenčního návrhu bezprostředně poté, co byl podán,“ tvrdí Schormová.

V novele také podle HK ČR chybí podpora nelikvidačního způsobu řešení úpadku podnikatele, především reorganizace. V praxi je bohužel pro insolvenční soudy jednodušší provedení konkursu, což vyústí ve skončení podnikání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

insolvence , HK ČR , HK

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…