Účastníci mise působí v high-tech oborech, v oblasti vědy, výzkumu a inovací, např. v oblasti výzkumu pomocí laseru, jaderného výzkumu, nanotechnologií, IT a bioplastů. Mise se účastní také firmy z oblasti elektrotechniky, hutního průmyslu, právních služeb či bankovnictví.
Právě v high-tech oblasti, IT nebo nanotechnologiích je Japonsko na světové špičce. To skýtá velkou příležitost i pro české firmy, které by mohly s japonskými firmami navázat spolupráci a přinést do české ekonomiky přidanou hodnotu, po které Hospodářská komora dlouhodobě volá.
V úterý se setkají s představiteli Japonské obchodní a průmyslové komory i Japonské obchodní federace Keidanren. Poté českou delegace přijme generální ředitel výzkumného střediska AIST Tokyo Waterfront, jednoho z devíti regionálních výzkumných základen provozovaných v rámci Národního institutu pro pokročilé průmyslové vědy a technologie (AIST). Středisko se zaměřuje mj. na vývoj nových léků, třeba na roztroušenou sklerózu a rakovinu, a to za využití informačních technologií včetně umělé inteligence.
Delegaci čeká i návštěva ústředí tokijské metropolitní vlády, kde se seznámí s Technologickou radou a jeho rozvojovými programy i s průběhem příprav Letních olympijských a Paralympijských her 2020.
Ve středu se podnikatelé přemístí do „vědeckého města“ Tsukuby vzdáleného asi 90 minut od Tokia, kde je v Národním institutu pro materiálové vědy (NIMS) se svým týmem přijme jeho viceprezident Kazuhiro Hono. Česká delegace se na místě seznámí mj. s činností Mezinárodního centra materiálů pro nanoarchitektoniku a Centra pro ekologický výzkum energetických a environmentálních materiálů, které vyvíjí materiály mj. pro solární články a baterie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva