Hospodářská komora: Povinnosti podnikatelů vůči státu spravuje Právní elektronický systém

24.05.2019 8:17

Hospodářská komora ukazuje státu, jak má vypadat elektronizace veřejné správy. Po více než dvouletém vývoji a analyzování zákonů, rozhodovací praxe orgánů veřejné moci a judikatury soudů včera během svého sněmu v Čestlicích spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES).

Hospodářská komora:  Povinnosti podnikatelů vůči státu spravuje Právní elektronický systém
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Podnikatelům přes internet po zadání jejich IČO nově zpřístupňuje povinnosti, které musí podle zákonů vůči státu plnit. O novinku už projevily zájem úřady i podnikatelské organizace z několika zemí Evropy.

„Kvůli velkému množství zákonů, nařízení a vyhlášek a jejich častým změnám podnikatelé ztratili povědomí, které všechny povinnosti jim stát ukládá, kdy je mají plnit a jaké sankce jim za jejich neplnění hrozí. PES tento reálný problém pomáhá řešit. Zároveň podnikatelům sníží byrokratickou zátěž a ušetří jim peníze na pokutách,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

PES bude prospěšný i pro stát: podnikatelé budou plnit povinnosti, které jim ukládá, a zároveň ušetří peníze daňových poplatníků za hladší průběh kontrol i za vynucování a vymáhání jejich plnění.

PES zobrazuje povinnosti z prvních 19 nejdůležitějších zákonů, kterými se podnikatelé musí řídit, např. živnostenského zákona, zákona o pojistném na sociálním zabezpečení nebo zákoníku práce. Hospodářská komora jej bude průběžně aktualizovat a zpřístupní v něm další právní předpisy podle požadavků živnostníků a firem.

Za jeho vývojem stojí průkopníci e-governmentu v ČR a tvůrci datových schránek nebo českého státního projektu CzechPoint Zdeněk Zajíček, Aleš Kučera a Tomáš Vrbík. Od ledna letošního ledna jej testovalo 500 firem.

„Považuji jej za nejužitečnější nástroj pro podnikání, který živnostníkům, malým i velkým firmám poprvé po 30 letech povinnosti vůči státu nejenže ohlídá, ale umožní jejich plnění delegovat na zaměstnance nebo dokonce i jiné firmy, jako jsou účetní nebo právní podniky. Konečně dostávají do rukou hmatatelný nástroj proti byrokracii,“ uvedl prezident ICT unie Zdeněk Zajíček.

Nadměrnou administrativní zátěž podnikatelů potvrzují statistiky o novelizacích zákonů nebo o počtu kontrol státních orgánů v podnicích. Například živnostenský zákon se od roku 2000 měnil 120krát. Třeba stavební zákon byl sice od roku 2000 upravován „pouze“ 30krát, tuto oblast ale také významně regulují i podzákonné prováděcí předpisy – a ty se měnily více než 100krát.

Podnikatele přitom kontrolují a pokutují desítky dozorových orgánů a inspekcí. Například Česká obchodní inspekce vloni při více než 29 tisících kontrolách skoro v polovině případů podnikatelům uložila pokuty za více než 140 milionů korun. „Ani při dobré vůli podnikatele splnit všechny státem ukládané požadavky není v lidských silách, aby dostály všech povinností. Proto tady velmi správně nastupuje elektronizace,“ podotkl Zajíček.

Právní elektronický systém je tak jediné místo v ČR, v němž podnikatelé zjistí, že jen z prvních 19 zákonů jim vyplývá celkem 1 185 povinností, které musí plnit. O PES proto už projevily zájem úřady a podnikatelské organizace v několika zemích Evropy, a dokonce i tam, kde elektronizace veřejné správy je v pokročilém stádiu.

„Jak ulevit podnikatelům od byrokracie je tématem všech evropských zemí, proto jejich zájem o PES vítáme. Vyvinuli jsme jej za dva roky a z vlastních zdrojů, protože víme, jak je taková elektronizace náročná na odborné kapacity a jak by státu dlouho trvalo něco podobného uvést v život. Nicméně bychom ocenili, kdyby se rovněž k našemu úsilí usnadnit život podnikatelů zapojil také český stát,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který vznik PES inicioval.

První vlaštovkou je spolupráce Hospodářské komory a Ministerstva průmyslu a obchodu, které v systému už na základě dohody o spolupráci provedlo revizi povinností vyplývajících ze živnostenského zákona.

Podle propočtů Hospodářské komory má PES potenciál ušetřit podnikatelům za právní analýzy a právní poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad jednotlivých právních předpisů až 43,2 mld. korun. PES by se v budoucnu mohl rozšířit také třeba o starosty, ředitele škol nebo třeba zdravotníky.

Právní elektronický systém (PES) najdete ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…