Hospodářská komora: Při prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi

27.10.2020 16:09

Hospodářská komora oceňuje, že se vláda rozhodla do konce letošního roku prodloužit program Antivirus B, prostřednictvím kterého je zaměstnavatelům poskytován příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů.

Hospodářská komora: Při prodloužení programu Antivirus B vláda nezohlednila problémy s jeho aplikací v praxi
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky
reklama

Náhrada mzdy přitom odpovídá 60 až 100 % průměrného výdělku podle toho, zda zaměstnanci nepracují kvůli nařízené karanténě nebo péči o děti u významné části jejich spolupracovníků, či se u firmy omezila dostupnost surovin nebo snížila poptávka po zboží a službách vlivem vládou přijatých opatření. Vláda ale navzdory problémům s aplikací programu v praxi neupravila jeho parametry, kvůli čemuž bude trh práce nadále paralyzován, na náhradu mezd nedosáhnou zaměstnanci odštěpných závodů nebo bude nadále úřady vynucováno na zaměstnavatelích formalistické plnění podmínek programu, aniž by přikládaly důraz spíše na účel poskytnutých prostředků.

Prodloužení programu Antivirus B bez zapracování úprav reagujících na praxi je podle Hospodářské komory signálem, že vláda nedostatečně zohledňuje oprávněné výhrady. Kvůli tomu budou nadále na jedné straně podporovány podniky, které by se ocitly v existenčních potížích i bez vládních restrikcí, na straně druhé budou nadále diskriminováni zaměstnanci vybraných podniků, kteří nebudou mít nárok na pomoc jen proto, že stát se obává zvýšené administrace.

Hospodářská komora v minulých dnech v osmi námětech navrhla resortu práce, aby ministerstvo umožnilo čerpat prostředky odštěpným závodům, jejichž zaměstnanci jsou z nároku na udržení pracovního místa neodůvodněně vyloučeni. Zároveň požádala, aby upustilo od svého přepjatého formalismu při posuzování porušení podmínek programu, kvůli kterému musí podnikatelé státu vracet peníze vyplacené zaměstnancům, aniž by způsobili nějakou faktickou škodu.

Hospodářská komora upozorňuje, že program Antivirus zmrazil tuzemský trh práce, kvůli čemuž zaměstnanci s vhodnou kvalifikací nyní chybí jiným zaměstnavatelům, kteří by jejich dovednosti a zkušenosti využili. Stát podle nich udržuje na kapačkách i pracovní místa, která poté, co Antivirus skončí, budou stejně zrušena.

Hospodářská komora proto ministerstvu práce navrhla cestu, jak pracovní trh uvolnit. Navrhla, aby stát zrušil podmínku programu Antivirus, podle níž je zakázáno čerpat peníze na pracovní místo ve výpovědní lhůtě. V současnosti totiž platí, že pokud zaměstnavatel dá zaměstnanci výpověď, nemůže čerpat peníze ze žádného programu, a ještě musí hradit mzdové náklady za tři až pět měsíců, tedy za výpovědní dobu a odstupné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Šumperská Charita získala nové kyslíkové koncentrátory

7:37 Nadace ČEZ: Šumperská Charita získala nové kyslíkové koncentrátory

O kyslíkové koncentrátory je zájem jako nikdy dříve. Sotva pracovníci půjčovny zdravotních a kompenz…