Hospodářská komora: Sloučení dvou poplatků zjednoduší obcím i podnikatelům v cestovním ruchu život

25. 7. 2019 10:06

Hospodářská komora České republiky podporuje sloučení poplatku za lázeňský a rekreační pobyt a poplatku z ubytovací kapacity do jednoho nově zaváděného poplatku z pobytu i jeho maximální výši stanovenou od roku 2021 na 50 korun na osobu a den.

Hospodářská komora: Sloučení dvou poplatků zjednoduší obcím i podnikatelům v cestovním ruchu život
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

O změnách v zákoně o místních poplatcích dnes rozhodují senátoři, kterým Hospodářská komora adresovala doporučení schválit vládní novelu v poslaneckém znění.

Proti pozměňovacím návrhům, kterými někteří poslanci chtěli razantně zvýšit hranici denního poplatku na 100 až 150 Kč a které se objevují i v Senátu, Hospodářská komora vystupovala už během projednávání v dolní parlamentní komoře. „Takové zvýšení poplatku by negativně dolehlo hlavně na české turisty, kterým by se prodražily dovolené v tuzemsku. Návrh, který byl předložen ve sněmovním rozpočtovém výboru, postrádal logické zdůvodnění, jak se právě k této částce poplatku dospělo a jaký dopad by měl na domácí cestovní ruch a kongresovou turistiku,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Proti razantnímu navýšení ubytovacích poplatků se postavili i podnikatelé, které Hospodářská komora zastřešuje prostřednictvím Svazu obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace hotelů a restaurací. „Podnikatelé a turisté by byli vystaveni skokovému nárůstu poplatků. Ubytovatelé by se nemohli na změny dostatečně připravit v rámci svých smluvních vztahů, které se mnohdy uzavírají až s dvouletým předstihem. Výše poplatku navíc přímo ovlivňuje rozhodování zejména domácích turistů, zda se v dané obci ubytují, a může snížit konkurenceschopnost dané destinace,“ dodává prezident Asociace hotelů a restaurací a člen představenstva Hospodářské komory Václav Stárek.

Novelou zakotvené sloučení poplatků do jediné platby má ambici snížit administrativní zátěž nejen podnikatelů, ale také obcí a měst. Zjednoduší se komunikace ubytovatelů s obcemi. Navrhovaný jednotný místní poplatek za pobyt se navíc svým charakterem přiblíží podobně zaměřeným poplatkům v zahraničí.

Novela také odstraňuje dosavadní výjimky, kdy poplatková povinnost prakticky nedopadá například na ubytování v soukromí či sdílené ubytování. Hospodářská komora věří, že se do praktické správy sloučeného poplatku podaří efektivně zapojit i internetové platformy, na kterých jsou ubytovací služby nabízeny a zprostředkovávány, a tím se obcím zjednoduší jak samotné inkaso, tak i evidence a kontrola poplatku. Zároveň se tím srovná prostředí pro různé formy podnikání v oblasti poskytování ubytovacích služeb a cestovního ruchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Musí pronajímatel zajistit nájemci příjem televizního vysílání v novém standardu DVB-T2?

22:11 dTest: Musí pronajímatel zajistit nájemci příjem televizního vysílání v novém standardu DVB-T2?

Blížící se konec televizního vysílání ve stávajícím formátu DVB-T přináší vedle otázek čistě technic…