Hospodářská komora: Účet na podporu mladých, kteří budou reprezentovat „zlaté české ručičky“ na evropském šampionátu

25.05.2023 16:08 | Tisková zpráva

Mladí lidé pod vedením předních českých odborníků v devíti profesích mají ambici ukázat Evropě vysokou kvalitu české práce i to, nakolik jsou připraveni převzít štafetu po starších kolezích. Po dvou letech příprav se chystají na evropský šampionát EuroSkills, na kterém evropské země poměřují úroveň odborných znalostí a dovedností. Českou republiku budou reprezentovat v konkurenci 32 zemí. Lidé, firmy i obce je nyní můžou finančně podpořit na transparentním účtu.

Hospodářská komora: Účet na podporu mladých, kteří budou reprezentovat „zlaté české ručičky“ na evropském šampionátu
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Náklady na reprezentaci České republiky na mistrovství konaném ve dnech 5. až 9. září v polském Gdaňsku jsou vyčíslené na 6,056 mil. Kč.

Hospodářská komora již pokryla 3 mil. Kč ze svých zdrojů. Zřídila také centrum pro domácí soutěže odborných dovedností pod značkou CzechSkills a hradí mzdové náklady koordinátorů, kteří ve spolupráci s profesními společenstvy a firmami zabezpečují odbornou a jazykovou přípravu týmu. Také profesní společenstva soutěžní tým podpořila, a to sumou 1,5 mil. Kč. Hospodářská komora o materiální a finanční podpoře národního týmu jedná i s firmami. Dopravu na soutěž zaplatí Scania, pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky zajistí DHL. Komerční banka národní tým sponzoruje částkou 250 tis. Kč. Jednání probíhají i s kraji.

Přispět je možné už teď na transparentní účet (více ZDE) číslo 10642672/0800 (Česká spořitelna).

„EuroSkills je šampionát na špičkové úrovni, kde národní týmy jsou silně podporovány svými zeměmi. Chceme se takové konkurenci vyrovnat. Penězi pokryjeme komplexní přípravu i samotnou účast české reprezentace, ubytování a stravu a také slavnostní zahájení. Potřebujeme tedy i české vlajky a další předměty, kterými budeme Českou republiku prezentovat. Sbírka bude otevřená dlouhodobě, abychom z ní financovali výcvik mladých lidí, jejich odbornou a jazykovou přípravu a výlohy spojené s účastí na dalším šampionátu,“ upřesnil viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů Roman Pommer.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 20370 lidí

Koordinátorem příprav na EuroSkills za Českou republiku byla státem pověřená Hospodářská komora České republiky. Ta zajistila, aby se do evropského šampionátu Česká republika v roce 2021 vrátila po dlouhých 13 letech.

Akce podporuje odborné dovednosti, zvyšování prestiže a kvalitu technických a dalších odborných profesí. Deklaruje, na jaké úrovni je vzdělávací systém i praktická výuka v každé zemi.

Už v roce 2021 na šampionátu v Rakousku čeští mladí talenti v celoevropské konkurenci obsadili 5. až 11. místo v profesích jako je malíř, obkladač, opravář nákladních vozidel nebo technik chladírenských a klimatizačních zařízení.

„Přesto jsme jedinou zemí v Evropě, kde vláda neprojevuje žádný zájem o podporu národního týmu, ať už jde o komunikaci této nejprestižnější soutěže konající se jednou za dva roky, propagaci české účasti nebo alespoň o materiální podporu nebo financování reprezentačního týmu,“ vysvětlil Roman Pommer důvod, proč se Hospodářská komora rozhodla otevřít účet, skrze který mohou lidé a firmy svými příspěvky národní tým podpořit. „Výjimkou je předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se jako jediný politik o přípravu českého týmu na toto mistrovství zajímá, a dokonce celý tým přijal i na půdě Senátu,“ dodal Pommer. Hospodářská komora se se žádostí o podporu obrátila i na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, pod které podpora talentů spadá. Kvůli resortem nastaveným podmínkám dotačních titulů ale soutěžící nebudou nijak podpořeni.

Mladí, kteří budou reprezentovat české barvy v Evropě. Doplněno o disciplíny, ve kterých budou soutěžit a také z kterého regionu pocházejí:

  • Tomáš Bačina, web návrhář, Dolní Stakory (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Jiří Hruška, CNC frézař, Domažlice (Plzeňský kraj)
  • Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér, Praha 6
  • Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů, Boskovice (okres Blansko, Jihomoravský kraj)
  • David Pelikovský, podlahář, parketář, Bakov nad Jizerou (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Benjamin Przeczek, mechatronik, Dolní Domaslavice (okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj)
  • Jakub Szlaur, mechatronik, Orlová (okres Karviná, Moravskoslezský kraj)
  • Petr Valach, instalatér / topenář, Česká Rybná (okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj)
  • Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství, Hořice (okres Jičín, Královéhradecký kraj)

Oficiální stránky EuroSkills 2023 najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…