Hospodářská komora podporuje návrh vrátit živnostníkům limity výdajových paušálů na dva miliony

5. 6. 2018 15:58

Sněmovní rozpočtový výbor se bude ve středu zabývat návrhem Vojtěcha Munzara, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších poslanců, aby se živnostníkům loni snížené limity pro uplatnění výdajových paušálů z příjmů ze samostatné výdělečné činnosti vrátily na úroveň roku 2016.

Hospodářská komora podporuje návrh vrátit živnostníkům limity výdajových paušálů na dva miliony
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo
reklama

Parlament navzdory smyslu paušálů a kritice Hospodářské komory bezdůvodně snížil živnostníkům limity výdajových paušálů na polovinu loňskou novelou zákona o daních z příjmů (zákon č. 170/2017 Sb.). Výhodnost paušálu je tak u živnostníků i dalších podnikajících fyzických osob zastropována jedním milionem korun ročních zdanitelných příjmů. Pro vyšší příjmy ztrácejí výdajové procentuální paušály na atraktivitě.

Uplatňování paušálních výdajů procentem z příjmů stát zavedl právě proto, aby drobným podnikatelům ulevil od administrativy a byl to nejjednodušší způsob, jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Výdajové paušály se v průběhu času staly mezi drobnými podnikateli velmi rozšířeným nástrojem. Loni schválená novela se tak stala jedním z řady kroků, které v minulém volebním období směřovaly k omezování a větší regulaci drobného podnikání v ČR. Uplatňování výdajových paušálů podnikateli je přitom výhodné i pro stát, výrazně zjednodušuje byrokracii.

Dostat návrh občanských demokratů do druhého čtení v poslanecké sněmovně pomohla Hospodářská komora, která intervenovala u poslanců napříč politickými stranami. Obnovení původního limitu výrazně zlepší podmínky pro malé podnikání do doby, než se nalezne odborná a politická shoda třeba na zakotvení tzv. jedné paušální daně, kterou Komora dlouhodobě prosazuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Národní plán obnovy nedostatečně zohledňuje připomínky podnikatelské veřejnosti

8:24 Hospodářská komora: Národní plán obnovy nedostatečně zohledňuje připomínky podnikatelské veřejnosti

Národní plán obnovy, kterým chce Evropská unie v příštích letech pomoci ekonomikám členských zemí z …