Hvězda mezi cellisty se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu

14.02.2017 18:01 | Zprávy

Jedenatřicetiletý Maďar István Várdai, obecně považovaný za nejlepšího violoncellistu své generace, je dosud jediným hráčem na tento nástroj, který vyhrál obě nejprestižnější mezinárodní violoncellové soutěže, ženevskou Prix Montblanc a ARD v Mnichově. Špičkového interpreta můžete potkat na 8. abonentním večeru SOČRu v Rudolfinu v pondělí 20. února, kdy přednese Variace na rokokové téma od Petra Iljiče Čajkovského.

Hvězda mezi cellisty se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Zážitek z provedení jistě umocní i skutečnost, že umělec hraje na legendární nástroj „Du Pré-Harrell Stradivarius“ z roku 1673. V témže večeru si připomeneme také odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů druhé poloviny 20. století Miloslava Kabeláče. Konkrétně zazní Druhá předehra pro velký orchestr z roku 1947, komponovaná pro někdejší orchestrální těleso Československého rozhlasu, předchůdce dnešního SOČRu. Ten se v nedávném čase Kabeláčovu odkazu intenzivně věnoval a za řízení Marka Ivanoviče nahrál komplet jeho symfonií, jenž na podzim loňského roku vydal ve spolupráci s Českým rozhlasem Supraphon. Večer nazvaný „Kabeláč versus ruská klasika“ završí výběr z první a druhé suity z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Koncert řídí šéfdirigent rozhlasových symfoniků Ondrej Lenárd, přímý přenos vysílá ČRo Vltava.

PROGRAM koncertu „KABELÁČ VERSUS RUSKÁ KLASIKA“

Miloslav Kabeláč (1908–1979)

Předehra pro velký orchestr č. 2, op. 17

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

20:16 Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

Přijďte si připomenout autora nejstarší české kroniky a výjimečného intelektuála raného středověku, …