Tato tradice sahá již do roku 1987. Hlavním cílem této kampaně je upozornit na zdravotní rizika spojená s užíváním tabáku a poukázat na účinnou politiku vedoucí ke snížení spotřeby tabáku. HSHMP se k této akci již tradičně připojuje. Letošní ročník akce se zaměřuje na téma tabák a zdravé plíce.
Je vědecky dokázáno, že kouření patří mezi stěžejní rizikové faktory celé řady vážných nemocí. Rakovina plic patří mezi ty vůbec nejzávažnější. Cesta k poznání o zničujících rizicích kouření přitom nebyla nejkratší. Rizik způsobujících onkologická a kardiovaskulární onemocnění je kromě kouření více, konkrétní příčiny se někdy hledají obtížněji.
Zkrácení života kuřáků o 10 let prokázala vědecká studie, trvající rovných 50 let
„Sir Richard Doll, oxfordský profesor lékařské statistiky, v roce 1950 poprvé jasně prokázal, že kouření je opravdu podstatnou příčinou rakoviny plic. Vzrůstající výskyt rakoviny plic u mužů ve 40. letech 20. století – ženy tehdy ještě dostatečně dlouho nekouřily – přičítal výfukovým plynům. Podle něj byli automobily ohroženi právě muži, kteří se kolem nich pohybovali, a kteří také asfaltovali silnice. Jeho rozsáhlá popisná studie o pacientech s rakovinou plic však souvislost s auty vůbec nepotvrdila. Naopak ukázala, že důvodem smrtelného onemocnění bylo kouření cigaret. Další čas pak trvalo, než lidé vědeckým závěrům uvěřili. Do té doby se epidemiologie zabývala jen infekčními nemocemi. V rámci dosud nejdelší prospektivní epidemiologické studie na světě Doll v letech 1951–2001 sledoval populaci téměř 40 tisíc britských lékařů. Výsledky potvrdily, že kouření zkracuje lidem život, a to v průměru o 10 let. Na jeho práci pak navázal jeho žák profesor sir Richard Peto. Ten spočítal mortalitu způsobenou kouřením pro většinu zemí, a to včetně České republiky. Podle dat z roku 2010 je u nás kouření příčinou 15,5 tisíce úmrtí ročně, z toho 1,5 až 3 tisíce lidí umírá v důsledku pasivního kouření.“
Kouření dále zapříčiňuje u lidí vznik tzv. chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), při které hromadění hnisavého hlenu v plicích vede k bolestivému kašli a bolestivým dýchacím potížím. Děti matek, které v těhotenství kouřily, se často rodí předčasně. Děti vystavované působení tabákového kouře častěji onemocní astmatem, trpí více na onemocnění a infekce horních a dolních cest dýchacích. Jestliže se v uzavřených místnostech vyskytuje tabákový kouř, pak je součástí takového vnitřního prostředí také více než 7000 chemických látek, o nichž je známo, že způsobují rakovinu. Zbytky kouře mohou v místnosti, již neviditelné a bez zápachu, přetrvávat po dobu až pěti hodin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva