Informace k povinnosti chodců mít na sobě za snížené viditelnosti prvky z retroreflexního materiálu

6. 3. 2016 8:58

Zákonem č. 48/2016 Sb. byl s účinností od 20. února 2016 novelizován § 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, který spadá do gesce Ministerstva dopravy.

Informace k povinnosti chodců mít na sobě za snížené viditelnosti prvky z retroreflexního materiálu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noční provoz, ilustrační foto

„(9) Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovkyv místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Sníženou viditelností je podle § 2 písm. ff) zákona o silničním provozu definována situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.

Reflexní prvky ve smyslu § 53 odst. 9 zákona ani jejich počet či rozměry nejsou zákonem ani prováděcím předpisem blíže upraveny. Mohou to být jakékoliv prvky s reflexní úpravou (reflexní přívěsky, vesty, reflexní šle, reflexní páska, reflexní nášivky…), které jsou viditelné pro ostatní účastníky silničního provozu. Nejvhodnějším řešením z tohoto pohledu je buď reflexní vesta, nebo reflexní páska (optimálně alespoň 3 cm široká), která je viditelná ze všech stran, přitom snadno srolovatelná do kapsy či příručního zavazadla. Čím větší reflexní plocha, tím budete lépe vidět.

Reflexní pásku umístěte nejlépe do výše pasu (na konec rukávu; pohyb ruky zvyšuje viditelnost) a na nohu kolem kolena, a to zejména na straně, která je blíže silnici.  Máte-li pouze jednu pásku, pak doporučujeme umístit ji na ruku. K vyšší viditelnosti za tmy přispívá i světlé oblečení.

Jedna reflexní páska stojí cca 25–30 Kč a lze ji zakoupit ve sportovních potřebách, v pracovních oděvech, na internetu apod. 

Děkujeme vám, že dbáte o svoji bezpečnost.

Bližší výklad vám poskytne gestor zákona, Ministerstvo dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Brno spouští již čtvrtý přístroj CT

19:35 FN Brno spouští již čtvrtý přístroj CT

V pořadí čtvrtý přístroj CT, nejmodernější v České republice, spouští Fakultní nemocnice Brno. Nová …